Zapatero 169 milletvekili çıkardı

Zapatero 169 milletvekili çıkardı.12252
  • Giriş : 10.03.2008 / 09:26:00

İspanya'da dün yapılan genel seçimin sonuçları, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero liderliğindeki Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) 350 sandalyeli Mecliste 169 milletvekili kazandığını gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Oyların yüzde 99,9'unun sayımından sonra yapılan hesaplamaya göre, PSOE mevcut milletvekili sayısını 5 artırarak 169'a ulaşırken, rakibi sağ görüşlü Halk Partisi (PP) de milletvekili sayısını 5 artırdı ve 153 milletvekiline sahip oldu.

Seçimde en büyük yenilgiyi 5 olan milletvekili sayısını 2'ye düşüren komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) ile 8 olan milletvekili sayısını 3'e düşüren Katalonya'daki aşırı Katalan milliyetçisi Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partileri aldı. IU lideri Gaspar Llamazares, partisinin çok kötü bir sonuç aldığını ve sorumluluğu kabul ettiğini, gelecek seçimlerde partisinin başında seçimlere katılmayacağını duyurdu.

Bu arada, seçimlere katılım yüzde 75,3 olarak açıklandı. Senatodaki seçimleri ise PP kazandı. 208 sandalyeli Senatoda PP 101, PSOE 89, Katalonya'daki Katalonya Sosyalist Partisi, Katalonya Cumhuriyetçi Solu ve Yeşiller partilerinin kurduğu ittifak 12, Katalonya'daki Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) 4 ve Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 2 sandalye kazandı.

Ülkenin güneyindeki Endülüs Özerk Yönetimindeki hükümet ve başkanlık seçimini de PSOE aldı.

Öte yandan, İspanyol gazetelerinden yüksek tirajlı sol görüşlü El Pais gazetesi "Zapatero, zaferini tekrarlıyor. İkinci şans", sağ görüşlü El Mundo gazetesi ise "PSOE kazanıyor, PP büyüyor" başlıklarını attı. Yapılan yorumlarda PSOE'nin seçim galibiyeti, IU ve ERC'nin hezimetine, İspanya'daki milliyetçi özerk bölgelerin oy kaybına, Bask ve Katalonya bölgelerinde yüksek katılıma bağlandı.

Mecliste bundan böyle PSOE 169, PP 153, Katalonya'daki Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) 11, Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 6, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 3, Birleşik Sol (IU) 2, Kanarya Koalisyonu (CC) 2, Galisya Milliyetçi Bloku (BNG) 2, Navarra bölgesindeki Nafarro-Bai 1, Demokrasi ve İlerici Birlik (UPyD) 1 sandalye ile temsil edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious