Zapatero: Irak savaşı felaket oldu

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Irak savaşının "tam bir felaket" olduğunu belirterek, "Nefret, yasa dışı savaşı kışkırttı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski başbakan Jose Maria Aznar’ın geçen günlerde "Irak’ta kitle imha silahı yoktu. Bunu şimdi öğrendim" dediğini hatırlatan Başbakan Zapatero, o dönemde İspanya’yı savaşa sokan Halk Partisi (PP) iktidarının İspanyol halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Endülüs bölgesinde yapılacak referandumda yeni özerlik statüsüne "evet" oyu çıkması için genel başkanlığını yaptığı Sosyalist İşçi Partisi’ne (PSOE) destek vermek amacıyla Sevilla kentinde düzenlenen kongrede konuşan Zapatero, "PP’nin felaket olan bu yasa dışı savaşa destek verdiğinden dolayı halktan özür dilemesi için Irak’ta daha ne kadar felaket yaşanmalı?" diye sordu.

PP lideri Mariano Rajoy’un artık, "Irak’ta kitle imha silahı yoktu. Irak savaşına girmek için halkı kandırdık" demesinin sırası geldiğini savunan Başbakan Zapatero, o dönemde sadece PSOE’nin Irak’ta kitle imha silahı olmadığını söylediğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious