Zapsu, bırakıyor mu?

Zapsu, bırakıyor mu?.10013
  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Yabancı diplomatlarla temasları tepkiyle karşılanan Erdoğan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun görevinden çekileceği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir gazeteci, Zapsu hakkındaki sürpriz gelişmeyi dün köşesine taşıdı, "Zapsu’yu Özleyebiliriz" diye yazdı.

Son temasları nedeniyle Dışişleri Bakanı Abdullah Gül dahil birçok çevrenin Zapsu’ya kızgınlık içinde olduğunu belirten yazının bir bölümü şöyle:

“Cüneyd Zapsu, en başından beri ’tartışılan’ bir isim oldu. Sonradan ailenin ’muhafazakar’ kökleri keşfedilince biraz rahatladı tartışanlar; ancak yine de yabancı okullarda yetişmiş, birkaç dil konuşan, paralı birinin AK Parti kadrosu içerisinde yer alması, özellikle Tayyip Erdoğan’a yakın olması, yadırgandı. Kategorize etmeye alışmış olanlar kategorize edilemeyenden çekinirler, Cüneyd Zapsu’dan duyulan çekingenliğin altında bu gerçek yatıyor.

EN KÖTÜ GÜNLERİNDE

Onu Tayyip Erdoğan ve AK Parti için ’özellikli’ kılan neydi? Pek çok kişi bu sorunun cevabını bilmediği için ilişkiyi anlamakta zorlanıyor. Oysa cevap basit: Cüneyd Zapsu en kötü günlerinde yanında yer alan, bugün işgal ettiği konuma geleceğine kimse inanmazken başarılı olacağına inancını hiç yitirmeyen ’dost’tu Tayyip Erdoğan için.. Duygusal biri Tayyip Bey; bütün arkadaşları araya mesafe koyma ihtiyacı hissetse bile, Cüneyd Zapsu’yu savunagelmesi bu yüzden..

Irak’a askeri müdahale düşünüldüğü günlerde, patronunun arkasından ’pazarlık’ yürüttüğü söylentisine birlikte güldüler; devletin kayıtlarında öyle bir pazarlık görünmüyordu zaten.. Çok toz kaldırmış Ofer Olayı’nın onun işbitirici tavrının ürünü olduğuna inananlar vardı; bereket devletin ilgili birimleri alışverişe engel olduğu için olay önemini yitirdi.. BM’nin sakıncalılar listesinde adı olan Yasin el Kadı için, ’kendisine kefilim’ açıklamasını, Başbakan Erdoğan, onun hatırı için yapmış olabilir..

Bir süredir bütün Karadeniz, ekmeğini fındıktan kazananlar, AK Parti’ye karşı ayaklanmış durumda; bölgeden öfkeli sesler yükseliyor. Milletvekilleri illerine gidemiyor. Doğrudur veya yanlıştır, fındık üreticisi, başına gelenden tek bir kişiyi suçluyor: Dünya Fındık Birliği’nin de başkanı olan Cüneyd Zapsu’yu..

GİDİŞİ MUHTEŞEM OLACAK

Oysa son temaslar çok farklı bir duruma işaret ediyor: Cüneyd Zapsu’nun siyasette ön planda göründüğü günlerin sonuna geliyoruz galiba.. Büyükelçilerle buluşması, zaman zaman görüştüğü yabancı dostların kendisine, ’Güle güle’ sıcaklığıyla mukabele etmesi sanki.. İstense kimseye sezdirmeden gerçekleşebilecek (geçmişte kimbilir kaç kez öyle gerçekleşmiş) temasların bu denli aleni yapılmasının sebebi de gidişin muhteşem olması için..

Çok yakın durduğu ve sevdiği bir siyaset adamına, daha fazla yük olmamak için kendisi de istemiş olabilir ortalıktan çekilmeyi; yoğun iş temposu bunu ona zorlamışsa da şaşırmamak gerekir. Eğer bu teşhisim yanlış değilse, kendiliğinden kenara çekilmeye karar vermişse Cüneyd Zapsu, kararının doğru olduğunu bilmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious