Zapsu savunmada

Zapsu savunmada.7952
  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Başbakan'ın danışmanı Zapsu 377 gazeteciye e-posta göndererek iddiaları yanıtladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu, hakkındaki iddiaları yanıtlamak için ilginç bir yol seçti. 377 gazeteciye e-posta gönderen Zapsu, üç başlıkta topladığı 177 soruya özetle şu karşılıkları verdi.
Terörü desteklediği için Birleşmiş Milletler'in kara listeye aldığı Suudi işadamı Yasin El Kadı'yla iş ilişkinizin boyutu nedir?
Kadı'nın şahsıyla şahsımın doğrudan herhangi bir şirkette ortaklığı söz konusu değildir. Bununla birlikte onun ortak olduğu bir şirketle benim ortaklığım olmuştur. Tanışıklığım BİM A.Ş.'nin kuruluş döneminde, BİM'in o dönemki Türk ortakları vasıtasıyla olmuştur. Ortaklık kurduğumuz dönemlerde, ülkemizde oturma izni olan, yurtdışından getirdiği kaynaklar için Hazine'den yatırım izinleri alan, ülkemizde yatırım yapmasında sınırlama olmayan, gözde bir yatırımcıydı. Ticari hayatımın hiçbir döneminde, ailemin dışında, herhangi bir kimsenin kapitaliyle yatırım yapmam söz konusu olmamıştır. BİM başta olmak üzere bazı şirketlerde bulunan dolaylı ortaklıklarımızsa 2001 öncesi bitmiştir.

ABD'nin ayıbı

Konu bence ABD Hazine Bakanlığı'nın ayıbıdır. Yasin beyi şüpheli listesine aldıktan sonra beş sene içerisinde hakkında dava açılabilecek herhangi bir somut delil bulunamadığı halde listede tutmuşlardır. Bana göre Yasin bey çok yardımsever, barışsever, iyi niyetli ve modern düşünceye sahip biridir. Suçsuz olduğuna inanmaktayım ve aksi ispatlanana kadar bu inancımı koruyacağım.
ABD ve Britanya büyükelçileriyle Dışışleri Bakanlığı'nın bilgisi dahilinde mi görüştünüz? ABD'deki temaslarınızda 'Erdoğan'ı kullanın' dediniz mi?
Abdullah Gül'le değil ama bürokrasiyle sıkıntı yaşadığımız zamanlar olmuştur. Çalışma şeklim, kendilerinin alışmış olduğu sistemden farklı olabilir. Alışılagelen yollarla gittiğinizde uzun bir zaman dilimine ihtiyacınız olabiliyor. Benim gibi 'arka kapıları' kullandığınızdaysa işler hızlanıyor. İleri demokrasiyi yaşayan tüm güçlü ülkelerde bahsettiğiniz 'rolü' üstlenen, yani 'arka kapı diplomasisi' olan ve bu şekilde süreç hızlandıran pek çok kişi vardır. Büyükelçilerle görüşme meselesini de bu bağlamda değerlendirmek lazım.

Başbakan'a aktarıyorum

Ben büyükelçilerle görüşerek, onların düşündüklerini toplayıp gerektiğinde Başbakan'a aktarıyorum. Kaldı ki bu benim ilk görüşmem değildi. Büyükelçilerle devamlı olarak Ankara veya İstanbul'da bir araya gelmekteyim. Aynı gün bir değil üç ya da beş büyükelçiyle görüşmem olağanüstü bir durum değildir. Memleketimizi ilgilendiren her görüşmemin bilgisini sayın Genel Başkan'a ilettim. Onun bilgisi dışında yaptığım bir şey olamaz. ABD'de Erdoğan için 'Bunu kullanın' demedim ve sayın Başbakan da ne dediğimi çok iyi bildiği için bir tepki göstermedi.
CIA ajanı olduğunuz söylentilerine ne diyorsunuz? Spekülatör George Soros'la yakınlığınız da eleştiriliyor?
CIA ajanı değilim. Hiçbir zaman olmadım, olmaya da niyetim yok. ABD vatandaşı da değilim.
Soros'la birçok sefer görüştüm.
Açık Toplum Enstitüsü'nün araştırmalarının çoğunun bizim görüşlerimize yakın olduğunu düşünüyorum. Bu kuruluş Türkiye'yi parçalamak amacındaymış şeklindeki dedikodular, komplo teoricilerinin söylemleridir. Görüşme amacıma gelince, AKP Genel Başkan Veri Koordinatörü olarak vazifelerimden biri, dünyadaki kanaat önderleri ve yabancı sermayeyi çekebilmek için de önemli işadamlarıyla temastır. Wolfowitz ve Wilson'ın evlerinde kalma dedikodusuna gelince... Biriyle ne kadar samimi olursam olayım evinde kaldığım yok denecek kadar azdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious