Zara'dan muhteşem konser

Zara'dan muhteşem konser.7670
  • Giriş : 18.06.2006 / 00:00:00

Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği'nin başarılı yorumcusu Zara, sahne aldığı Bursa'da, muhteşem sesi ve özgün yorumuyla sanatseverleri mest etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 2,5 saat süren konserinde, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nu dolduran hayranlarına Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği'nin en seçkin eserlerini seslendiren Zara, yıllarca unutulmayacak bir geceye imza attı. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Şan Eğitim Bölümü mezunu olan sanatçı, konserinde 30'a yakın eseri yorumlarken, her iki müzik dalına olan kabiliyetiyle farkını ortaya koydu ve Bursalılar'dan büyük beğeni topladı. Hiç ara vermeden sonlandırdığı konserinde 4 kişilik koro eşliğinde şarkılarını seslendiren Zara, seyircilerin sıcak ilgisinden bir hayli hoşnuttu. Bursalıların her zaman sanata ve sanatçıya olan duyarlılığını bildiğini ifade eden Zara, "Ne kadar kaliteli bir topluluk olduğunuzu ve gerçek sanatçılara sahip çıktığınızı bu gece de gösterdiniz" dedi.

Sahnede hasret giderdiği hayranlarını kültürümüze sahip çıkmaya çağıran güçlü yorumcu, "İnsan yaratılmışların en üstünüdür ve eşrefi mahlukattır. Bizler bu yüzden üzerimize düşeni yapmalı ve yere düşen bir pirinç tanesine bile gereken hassasiyeti göstermeliyiz. Bir üzüm tanesinin soframıza gelene kadar geçtiği aşamaları ve verilen emeği unutmamalıyız. Dünyada her 20 dakikada 12 bin çocuk açlıktan ölüyor. Lütfen çöpe attığınız her yemekte bunu bir kez daha düşünün" şeklinde konuştu.

Bu sözlerinin ardından konserinin finalinde bir sürpriz yapan Zara, son albümü "Bülbül-i Şeyda"da yer verdiği, sözleri Yunus Emre'ye ait olan ve "Bülbül Kasidesi" olarak bilinen ilahiyi seslendirdi. Son yıllarda Tasavvuf Müziği'ne olan ilgisiyle bilinen sanatçı, bu alandaki başarısıyla da dikkat çekti. Konserin sonunda Bursalı sanatseverler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan başarılı sanatçı kulisin yolunu tutarken, orkestrası da 10. Yıl Marşı'yla seyircilere veda etti.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Genel Sekreteri Akif Koçyiğit, konserin ardından kuliste ziyaret ettiği sanatçıya günün anısına İznik çinileriyle süslü bir tabak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious