'Zarar Tespit Komisyonları'nın imkanları yetersiz!'

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Prof. Scheinin, terör mağdurlarının mağduriyetlerini gidermesi için kurulan Zarar Tespit Komisyonuları'nın başvuruların fazlalığı karşısında kısıtlı imkanlarla büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM İnsan Hakları Komisyonu Terörizm ve İnsan Hakları Raportörü Prof. Martin Scheinin, Diyarbakır'da yararlı görüşmeler yaptığını belirtti.

Scheinin, gazetecilerin sorusu üzerine terör mağduru insanlarının mağduriyetlerini gidermesi için kurulan Zarar Tespit Komisyonu'nu kısıtlı imkanlarla çalıştığını vurguladı.

Kanunlara göre komisyonun önemli bir görev gördüğünü dile getiren Scheinin, "Komisyon başvuruların çokluğu nedeniyle büyük zorluklara karşı karşıya kaldığı aşikardır. Cuzi kaynakları olduğunu görüyoruz" dedi.

Görüşmede Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin şiddetin trajik tarihinden derin bir şekilde etkinlenmiş bir coğrafya olduğunu gözlemlediklerini dile getiren Prof. Scheinin, şiddet sürecinde birçok insanın öldüğünü, evlerin yıkıldığını ve köylerin boşaltıldığını aktardı.

Diyarbakır Valisi Efkan Ala, başvuru sayısının dikkate alındığında komisyonların zorluklar yaşadığının görüldüğünü kabul edip, gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Başvuru sayısı ve kaynaklar ve süre dikkat alındığında bir takım zorluklar ilk başta gözüküyor. Ancak hükümetle birlikte yaptığımız değerlendirme sonucunda bir plan yaptık. Planlama neticesinde çalışmalar süre sonuna kadar bitirilecektir. İlk zamanlar sistemi oturtmak süre alamıştı. Ama sistem oturduktan sonra karar vermek zor değil."

BM İnsan Hakları Komisyonu Terörizm ve İnsan Hakları heyeti bugün Ankara'ya dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious