Zararı iş dünyası görüyor

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Sermaye göçleriyle ilgili bir araştırma yapan Ortadoğu Sanayi ve İşadamları Derneği (OSGİAD),

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kendilerini güvende hissetmedikleri ve para kazanamadıkları gerekçesiyle bölgedeki yatırımlarını geri çeken ya da durduran girişimcilere çağrıda bulunan Güneydoğulu işadamları ise, birkaç kişinin çıkardığı olaylar nedeniyle bölgenin tümünün cezalandırılmaması gerektiğini vurguluyor.

Diyarbakır'da 28 Mart'ta yaşanan olayların en büyük zararını iş dünyası görüyor. Sermaye göçleriyle ilgili araştırmalar yapan OSGİAD, yaptığı çalışmada 28 Mart olaylarından sonra bölgedeki sermaye göçünün hızlandığını ortaya koydu. OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Pervane, Diyarbakır'da yaşanan 28 Mart olayları sonrasında bölgede sermaye göçünün arttığına dikkat çekerek "Birkaç kişinin çıkardığı olaylarla bölge cezalandırılmamalı" dedi.

Yaklaşık 6 yıllık bir huzur döneminde Avrupa'dan dahi yatırımcının bölgeye yatırım yaptığını dile getiren Başkan Pervane, olaylardan dolayı şimdi yerli ve yabancı yatırımcının bölgeden kaçtığını ifade etti. "Kişi para kazanamadığı yerde huzursuzsa, orada kalmak istemez" diyen Pervane, "6 yıllık huzur döneminde avrupadan yatırım yapıldı. Başka illerden Diyarbakır'a yatırım yapıldı. Fakat şimdi olaylardan dolayı geri çekiliyorlar. Mevcut durumdakilerde fabrikalarını satışa çıkardılar. Batıya gidiyor. Malını güvenliğini koruyamıyor" diye konuştu.

Ne sebeple olursa olsun bölgenin geri kaldığını vurgulayan Pervane, bölgedeki yatırımcı ve işverenin aynı desteği alması gerektiğini kaydetti. Teşviklerde geri kalmış bölgelere ayrımcılık yapılması gerektiğine dikkat çeken Pervane, bu olmadığı takdirde yatırımların ilerlemesi ve yatırım gelmesinin zor olduğunu söyledi.

Okuma yazma bilmediklerinden tahsil sahibi olmadıklarını anlatan Pervane, şöyle konuştu: "Gelenlere kötü davranmıyoruz. Birkaç insanın yaptığı yanlış, bize mal edilmemeli. İstanbul, İzmir, Sivas gibi illerde yaşanılan olay, nasıl bir değerde ise; bizim de olaylarımız binlerce kare olmasın, farklı yansıtılmasın. Ağlayarak gelen insan bize bir şey veremez. Çok insan başka gözle geldiği için giderken ağlayarak gitti."

Ayrıca, ticaret ilmi bilinmediğinden babadan oğula yöntemiyle ticaret yapıldığını belirten Pervane, işlerin kurumsal ve profesyonel olarak yapılması halinde daha iyi kalkınacaklarını dile getirdi. İşsizlik olmaması ve ekonominin güçlü olması halinde bu olayların da olmayacağını vurugulayan Pervane, "Her şeyi bir yerden beklemek yanlış. Kendimiz de adımda atmalıyız. Bölgemizde sermaye göçü var. Olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Çünkü olaylar bölgeye, ülkeye ve Diyarbakır'a zarar veriyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious