Zatürre yaşlılarda daha tehlikeli

Zatürre yaşlılarda daha tehlikeli.7030
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Doç. Dr. Meftun Ünsal, halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoniye bağlı ölümün, yaşlılarda gençlere oranla 3 kat fazla olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 90 bin zatürre vakası görüldüğünü, yaklaşık 2 bin 500 kişinin bu hastalığa bağlı olarak hayatını kaybettiğini belirten Doç. Dr. Ünsal, bu rakamın çok daha yüksek olduğunun tahmin edildiğini ifade etti.

Zatürrenin belirtilerinin yüksek ateş, öksürük ve çoğu zaman pas renginde olan koyu kıvamlı balgam çıkarma olduğunu bildiren Doç. Dr. Ünsal, yaşlılarda hastalığın bazen sinsi seyrettiğini ve zatürre izlenimi vermeyebildiğini söyledi.

''Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoniye bağlı ölüm oranı,
yaşlılarda gençlere göre 3 kat fazladır'' diyen Doç. Dr. Ünsal, yaşlılarda zatürre gelişiminin daha sık görüldüğünü kaydetti.

Yaşlılarda öksürük refleksinin, solunum sisteminin ve diğer savunma
mekanizmalarının yetersiz olması nedeniyle pnönomi gelişiminin daha sık görüldüğünü belirten Doç. Dr. Ünsal, sıvı alınımının azalmasının da enfeksiyona karşı riski arttırdığını vurguladı.

Doç. Dr. Ünsal, şöyle devam etti:''Altta yatan başka hastalıklar ve kullandığı ilaçlar hastalığın klinik tablosunu maskeleyebilir. Örneğin sürekli Ağrı kesici ilaç kullanan yaşlılarda, ateş baskılanmış olabilir. Çok yaşlı hastalarda öksürük pek az olabilir, hiç balgam çıkmayabilir. Ancak hasta yorgun görünür ya da bilinci bulanıklaşır. Vücut ısısı düşer ve şok tablosu ortaya çıkabilir.''

Hastaneye yatan yaşlılarda zatürre gelişme riskinin normal kişilere göre 2 kat fazla olduğunu kaydeden Doç. Dr. Ünsal, ayrıca sigara içen yaşlılarda zatürre bulgularının altında bir akciğer kanserinden de şüphelenilebileceğini söyledi.

ARALIK AYINDA AŞI

Doç. Dr. Meftun Ünsal, zatürreye karşı pnömokok aşısının aralık ayı sonuna kadar yapılabileceğini bildirdi.

Zatürreye yakalanma olasılığı yüksek kronik hastalığı olanlar ile 65 yaş üzerindekilerin pnömokok aşısı yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Ünsal, hastalığın daha hızlı yayıldığı huzurevi gibi kalabalık alanlarda yaşayan yaşlılarla sağlık çalışanlarının da aşı yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious