Zatürree'nin 'yaz'ı 'kış'ı yok

Zatürree'nin 'yaz'ı 'kış'ı yok.7688
  • Giriş : 15.07.2008 / 22:28:00

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier, zatürree ve diğer solunum yolu hastalıklarının, yaz aylarında da insanların koruyucu önlemleri azaltmasına bağlı olarak sık sık görülebildiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Cengizlier yaptığı yazılı açıklamada, akciğerde iltihaplanma olarak görülen zatürreenin, yaz aylarında da kendini gösterdiğine dikkat çekerek, bu tür durumlarda en kısa zamanda uzmana danışılmasının önemine vurgu yaptı.

Geciken müdahalenin hastalığın seyrini de olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Prof. Dr. Cengizlier, sadece akciğerleri ilgilendirdiği sanılan zatürreenin etkileri nedeniyle tüm vücudu ilgilendirdiğini ifade etti.

Prof. Dr. Cengizlier, zatürreenin nasıl geliştiğini şöyle anlattı:

"Kış aylarında kapalı mekanlarda ve kalabalıkta bulunma durumu daha fazla olduğu için mikrop bulaşma riski daha fazladır. Bu nedenle zatürree ve diğer solunum yolu hastalıkları sanki sadece kışın görülür gibi yanlış bir düşünce vardır. Tam tersine, yaz aylarında insanların koruyucu önlemleri azaltmasına bağlı yine sık sık solunum yolu enfeksiyonları ve tabii ki zatürree de görülür.

Uzun süre kullanılmadan beklemiş klima ve benzeri cihazlar; 'Lejyonella pnömonisi' denen özel ve ciddi bir zatürree bulaşmasına yol açabilir.

'Pnömokok' cinsi mikroplar, kışın olduğu gibi yazın da en sık zatürree etkenlerindendir. Zatürree aşısı, bu etkenlere karşı büyük oranda koruyuculuk sağlar.

Sıcak etkisiyle bozuk gıdalar, erimiş geri dondurulmuş dondurmalar, kirli su ve içecekler de mikrop kaynağı olabilir. Kış boyu kapalı kalıp havalandırılmadan doğrudan içine girilen otel, yazlık gibi mekanlarda da hem mantar, hem de diğer tür mikroplar oldukça yoğundur.

Sıcak nedeniyle tüketilen çok miktardaki soğuk yiyecek ve içecekler, boğazdaki normal bakteri florasının bozulmasına yol açarak fırsatçı mikropların ortama hakim olmasına yol açar. Bunlar da hastalık oluşturabilir.

Klima, vantilatör gibi hava üfleyen cihazların karşısında oturmak, doğrudan hastalık etkeninin alınmasına veya vücuttaki fırsatçı mikropların çoğalıp ortama yayılmasına neden olabilir. Otomobildeki klimalar da dış ortamdan alınan mikropların solunum sistemine aktarılmasında önemli rol oynar."

Yaz zatürreesinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Cengizlier, hastalığa özellikle ateşin de eşlik etmesi durumunda mutlaka uzmana başvurulması gerektiğini kaydetti.

Bu arada yanlış alınan ilaçların da hastalığın fark ettirmeden çok daha şiddetli bir hale dönmesine yol açabildiğini anlatan Prof. Dr. Cengizlier, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Unutmamak gerekir ki; 'basit bir soğuk algınlığı' veya 'rüzgarda kaldı, hafif ateşi çıktı' gibi oyalayıcı yaklaşımlar tedavide gecikmeye, hastalığın şiddetlenmesine neden olur. Astımlı çocuklarda öksürük sık rastlanan bir bulgudur.

Yaz aylarında da karşılaşılan alerjenlere bağlı olarak öksürük ve hatta nefes darlığı şikayetleri artabilir, ama bu çocuklar, enfeksiyonlara da daha yatkındır. Daha sık zatürree olabilir veya basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu bile bu çocuklarda astım krizine yol açabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*