Zayıflama hayali ölümle son buldu

Zayıflama hayali ölümle son buldu.13578
  • Giriş : 11.06.2009 / 11:56:00

Aşırı kilolarından kurtulmak isteyen genç kadın, mide küçültme ameliyatından sonra hayatını kaybetti. Bağırsakları delinen kadın iyileşti diye evine yollandı ama...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İlk ameliyat sırasında bağırsakta delinme olduğu için ikinci ameliyata alınan Selma Vural'ın, 'iyileşti' denilerek taburcu edildiğini belirten aile yakınları, doktor hatası olduğunu iddia etti. Komadaki hastanın serviste yatırıldığını anlatan aile yakınları; doktorun kendilerini, "hastanızın durumu psikolojik" diyerek yanılttığını ileri sürdü.
Aşırı kilolarından kurtulmak için Ankara Numune Hastanesi'nde mide ameliyatı olan iki çocuk annesi 41 yaşındaki Selma Vural, hayatını kaybetti. Selma Vural'ın eşi Ali Vural, "İlk ameliyatta (12 Mayıs) doktor hatası nedeniyle, hastanın bağırsağı yırtılmış. Bunun sonucunda vücutta kan zehirlenmesi oluyor. doktor ihmali var. Yaptığı hatayı bize söylemediği için hasta bir hiç uğruna gitti." diye konuştu.

Selma Vural'ın kardeşi Muhittin Bozan ise Numune Hastanesi Dördüncü Klinik Şefi Nuri Aydın Kama'ya, annelerinin diz şikayeti nedeniyle gittiklerini belitti. Bozan; Nuri Aydın Kama'nın, 107 kilodaki kardeşi Selma Vural'a, aşırı kilolu olduğunu, mide küçültme operasyonunun basit bir ameliyat olduğunu ve tüm rahatsızlıklarının bu sayede gideceğini söylediğini ileri sürdü. Ablasının ilk ameliyatın başarısız geçtiğini ve ertesi gün ikinci ameliyata alındığını aktaran Bozan, "13 Mayıs'taki ikinci ameliyattan sonra, iki gün komada kaldı. Sonra iyileşti denilerek taburcu edildi." diye konuştu. Bozan, bir süre evde kaldıktan sonra, ablası Selma Vural'ı, rahatsızlanması nedeniyle 4 Haziran'da tekrar hastaneye getirdiklerini ifade etti. Ablası Vural'ın ameliyat yerlerinden gelen akıntının, doktor tarafından 'yağ akıntısı' olarak açıklandığını ileri süren Bozan, "Oysa iltihap dışarı çıkıyormuş." dedi.

Bağırsaktaki delinmeden dolayı, kana enfeksiyon karıştığını ancak; kendilerine bu bilginin verilmediğini ileri süren Bozan, "Sonra anladık ki, ablam komadaymış ama hala serivste yatıyormuş." diye konuştu. Bozan, ablasının 8 Haziran'da tekrar yoğun bakıma alındığını, 9 Haziran'da ise hayatını kaybettiğini söyledi.

"Son günlerinde ablama, 'Ben kimim' diye sorduğumda, 'Balık' diyordu." diyen Bozan; Dr. Kaman'a bunun nedenini sorduklarında, "Ablanın durumu çok iyi, bunların hepsinin nedeni psikolojik. Ablan iyileşecek." cevabını aldıklarını iddia etti. Bozan, "Bize söyleseydi, imkanlarımız vardı. Başka bir yere götürürdük. Belki kurtarırdık, belki kurtaramazdık. Günlerce bizimle dalga geçti. Yoğun bakıma kaldırıldığında ise bize hala hastanız iyileşecek diyordu. " şeklinde konuştu.

DR. NURİ AYDIN KAMA, İDDİALARI REDDETTİ

Dr. Nuri Aydın Kama ise, Selma Vural adlı hastayı ve ailesini 5 yıldır tanıdığını aktardı. Hastanın annesinin safra ameliyatı için hastaneye geldiklerinde; Selma Vural'a fazla kilolu olduğunu, ameliyat ile zayıflaması durumunda rahatsızlıklarının azalabileceğini söylediğini belirten Kama, Selma Vural'ın da ameliyat olmayı istediğini ve 'sonucu ne olursa olsun, bu ameliyatı olacağım." dediğini ileri sürdü.

Kelepçe takma ameliyatının ertesi günü, hastanın bağırsağında operasyon sırasında olması muhtemel 1 milimlik bir delik açıldığını ve yeniden ameliyat ederek bu problemi giderdiklerini iddia eden Kama, 10 gün serviste yatan hastanın, normal şekilde yemeye başlamasının ardından taburcu olduğunu söyledi. Hastanın taburcu edilmesinden önce ameliyatların ardından oluşabilecek kan pıhtılaşması ve pıhtının beyne gitmesi konusunda gerekli ilaç tedavisini yaptıklarını da ileri süren Kama; pıhtılaşmasının engellenmesi ve pansuman için hastaneye gelmesini istediği Vural'ın evine gittikten sonra çok su tüketmesi nedeniyle rahatsızlanması ve pansumanlarının daha kolay yapılması amacıyla yeniden hastaneye yatırdığını iddia etti.

Kama, hastanın akrabalarının iddia ettiği gibi enfeksiyonla ilgili bir sorun yaşanmadığını, ameliyatın başarılı geçtiğini, muhtemel ölüm nedeninin ameliyatlarla ilgili olmadığını ileri sürdü. Kama, hastasının kan pıhtılaşması nedeniyle yaşamını yitirmiş olabileceğini, bu konuda da aileye ve hastaya ameliyat öncesi riskler konusunda bilgi verdiği iddiasında bulundu.

"MİDEYE KELEPÇE AMELİYATLARINDA, HAYATİ KOMPLİKASYONLAR OLUŞABİLİR"

Öte yandan, Mamak Belediyesi'nin sahip çıktığı iki obez hastanın tedavisini yapacak olan Doç. Dr. Mehmet Cindoruk, mide ameliyatlarının zayıflamak için bir tedavi yöntemi olduğunu belirtirken, "Ama ameliyat son derece ciddi ve hayati komplikasyonların olabileceği bir ameliyat. Onun için uzman ellerde en iyi koşullarda yapılmalı." dedi.

"Her obeze illa ameliyat yapılacak diye bir şey yok." diyen Cindoruk, "Büyük bir kısmı diyet ve ilaçla tedavi edilebilen bir hastalık. Ancak bazen cerrahi operasyonda gerekebilir. Bu ameliyatlarını hayati komplikasyonlarının olduğunun unutulmaması gerekir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*