Zayıflama ilacı Lida'ya temiz raporu

Zayıflama ilacı Lida'ya temiz raporu .7704
  • Giriş : 27.09.2007 / 14:29:00

Sibutramin maddesi içerdiği ve ölümlere neden olduğu yönünde çıkan haberler üzerine Tarım Bakanlığı'nca satışı durdurulan Lida'ya 'temiz' kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapılan incelemeler neticesinde Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, Lida hakkında kovuşturma yapılmasına gerek olmadığına karar verdi. Zayıflama kapsülü Lida'nın Türkiye'deki tek yetkili temsilcisi olan Farmalife İlaç Sanayii Genel Müdürü İzzet İznebioğlu, Lida'nın artık tamamıyla yasal olduğunu söyleyerek, "İçinde insan sağlığını tehdit edecek bir etkin madde içermediğine dair karar gelmiştir." dedi.

Geçtiğimiz günlerde zayıflamak için Lida kullanan iki kişinin ölmesi üzerine ilacın satışı durduruldu. Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı, yaptıkları ortak çalışma ile piyasada bulunan sahte ve kaçak Lida'ları toplattı. Karardan sonra hukuki süreç başlattıklarını söyleyen Farmalife Genel Müdürü İzzet İznebioğlu, ilaçlarının savcılık kararı ile temize çıktığını söyledi. Orijinal Lida'nın örneklerini Ankara'da Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı laboratuvarlarında, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda ve Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi'nde incelettiklerini kaydeden İznebioğlu, çıkan sonuçta ölüme neden olabileceği belirtilen sibutramin maddesine rastlanmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious