Zayıflama ilaçlarına aldanmayın

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Kilo sorunu olanlar dikkat! "Bu ilaçları içerek, istediğinizi yiyebilir ve de ideal kilonuza kavuşursunuz" sözlerine sakın kanmayın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şişmanlık günümüzde önemli bir sağlık sorunu. Geniş kitleleri ilgilendiren bu probleme, kimi bilimsel yöntemlerle, kimi de kulaktan dolma tavsiyelerle çare arıyor. Şok diyetler, zayıflattığına inanılan bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen ilaçlar en çok rağbet edilen yöntemler arasında yer alıyor. Oysa uzmanlar, "Mucizevi olarak hem istediğiniz kadar yiyin, hem de herkesin dönüp baktığı ideal kilonuzda kalın" mesajlarına aldanmayın" diyor.

KAYBEDİLEN SU ALDATIYOR

Anadolu Sağlık Merkezi diyetisyenlerinden Cemal Aytaç Ak, bitkisel içerikli zayıflama ilaçlarının vücudumuz üzerindeki etkilerini anlattı: "Tarım Bakanlığı denetimindeki zayıflama ilaçlarının iki önemli etkisinden söz etmek mümkün. Bunlardan ilki, vücudumuzdaki bir miktar suyun dışarı atılmasını sağlamaları. Bu sıvı azalması, tartıda görülen kiloyu da düşürüyor. Ancak giden yağ kitlesi olmadığı için bu düşüş kesinlikle zayıflama değil. Aksine, verilen kilolar sıvı dengesi yeniden sağlandığında eski haline dönüyor. Zayıflama ilaçları özellikle tansiyonu düşük seyreden kişiler için önemli bir tehlike. İlaçlar bağırsak hareketlerini hızlandırarak da, kişinin sıklıkla tuvalete gitmesine ve dolayısıyla aldatıcı bir kilo kaybına yol açıyor.

GÜZEL MANKENLER ÖLÇÜTÜNÜZ OLMASIN

Bitkisel zayıflama ilaçlarının sağlıklı kilo kaybında yeri olmadığına dikkat çeken Diyetisyen Ak, şişmanlık sorunu yaşayanları da uyardı: "Şişmanlığın giderek yaygınlaşan bir hastalık haline dönüşmesi ve geniş kitleleri ilgilendirmesi ciddi bir pazar yaratıyor. Öte yandan 'ideal kadın modeli' diye topluma sunulan mankenlerin çoğu da hasta olarak kabul edilecek derecede zayıf. Çağdaş şehir kültüründe artık kişiler fiziksel olarak beğenilen, tercih edilen olmak için şişman olmasalar bile kilo problemi yaşıyor. Sağlıklı kilo kaybında yeri olmayan ilaçlar günümüz insanına çözüm yolu olarak sunuluyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious