Zayıflama mevsimi geldi

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte herkesi “zayıflama” telaşı sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ve kaçınılmaz bir sonuç; şişmanlık! Tüm dünyada gittikçe grafiğini yükselten obezite artık bir hastalık konumunda. Her beş kişiden birinde mutlaka görülen bu durum, sağlığı tehdit ediyor. Fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, ırksal faktörler, eğitim düzeyi, sigara ve alkol risk faktörleri arasında. Dengesiz ya da fazla beslenme beraberinde kalp, tansiyon, damar tıkanıklığı, kolesterol ve şeker gibi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Kendinizi hazırlayın

Kışın alınan kilolar, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte bir anda verilmek isteniyor ve çare şok diyetlerde aranıyor. “1 haftada 5 kilo vermek” gibi anlatılan kısa süreli diyetler, sağlık açısından ciddi meseleleri de beraberinde getiriyor. Sindirim ve sinir sistemi bozuklukları, kansızlık, yorgunluk, halsizlik, baş dönmeleri, bulantı ve kusma bunlardan sadece bir kaçı... İstenilen kiloya ulaşmak için şu önerilere kulak verin: Yaş, kilo, boy, fiziksel aktivite düzeyi ve vücut analizinize göre uygun bir beslenme programı takip edin. Açlık hissettiğinizde bisküvi, kek, börek vb. gıdaların yerine önce bir bardak su içmek ve meyve, kepekli kraker, yoğurt, beyaz peynir, kuru erik, 3-4 adet ceviz gibi hafif ve sindirimi kolay yiyecekler atıştırın. 3 ara öğün ve 3 ana öğün yemeyi alışkanlık edinin ve asla aç kalmayın. Kan şekerini hızla yükseltip düşürmeyen, tokluk hissi veren, kepekli ve lifli yiyecekleri tercih edin. Üç beyazı (şeker-un-tuz) listenizden çıkartın. Kızartmayı sofranızdan uzaklaştırın, onun yerine ızgara, haşlama ve buğulama türüne yer verin.

İlaçlardan kaçının

Uyku düzeninizi dengede tutun. Alkol ve sigaradan uzak durun. Hazır gıdalar ve asitli içecekleri hayatınızdan çıkarın. Zayıflama ilaçlarından kaçının. Kırmızı et tüketimini en aza indirin, onun yerine belirli ölçülerde tavuk ve balık tüketin. Yiyecekleri çok çiğneyin, porsiyonları azaltın, sofradan tıka basa tok olarak kalkmayın. Ekmek sepetini sofranızda bulundurmayın ve asla televizyon karşısında yemek yemeyin. Katı yağ yerine sıvı yağ kullanın ve et yemeklerine yağ katmayın. Mutlaka bir endokrinoloji uzmanına başvurun. Çünkü hormon bozukluğu da hızlı kilo alma ve gayret gösterilse de kilo verememe gibi sorunlara yol açar.

Yürüyerek kilo verin!

YAZ mevsiminin gelmesiyle birlikte, zayıflamak amacıyla uygulanan egzersizlerin daha etkili olması için değişik saatlerde ve değişen sürelerde yapılması gerektiği bildirildi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Erkan Erdal, zayıflamak ve formda kalmak için egzersiz yapmanın gerekli olduğunu belirterek, aynı saatlerde ve aynı sürelerde yapılan egzersizlerin etkisinin olmadığını söyledi. Aynı saatte ve aynı sürelerde yapılan egzersizlere karşı metabolizmanın direnç oluşturduğunu ve zayıflama etkisi yapmadığını ifade eden Erdal, “Orta tempolu, değişken yoğunluklu ve 45 dakikadan az olmayan yürüyüşler, zayıflama açısından etkilidir. Yürüyüş çok aç ya da tamamen tok mideyle yapılmamalıdır.” Yürüyüşe ve spor salonlarına gitmeye vakti olmayanlara çeşitli önerilerde bulunan Erdal şunları söyledi: “Arabanızı kendiniz yıkayın, asansör veya yürüyen merdiven kullanmayın, arabanızı eve veya iş yerine uzak park edin. Bilgisayar başında çalışıyorsanız, her saat başı 5 dakika egzersiz yapın, öğle tatilinde büronun dışına çıkıp gezin, ev işlerini kendiniz yapın. Telsiz telefon alın ve yürüyerek konuşun. Bebeğinizi arabada değil kucağınızda taşıyın, mutfak cihazları yerine ellerinizi kullanın. En önemlisi uyuşuk olmayın, sürekli oturmayın.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious