Zayıflarken gözünüzden olmayın!

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Kadınların hızla kilo vermek için kullandıkları bazı zayıflama ilaçları, göz tansiyonunu yükselterek körlüğe neden olabildiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doç. Dr. Tuncaylıgil, prospektüsleri okunmadan ve doktor gözetiminde kullanılmadığı için bir süre sonra bu ilaçların yan etkilerinin başladığını söyledi. Doç. Dr. Tuncaylıgil, zayıflama ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken, hormonları etkileyen ilaçlar olduğunu kaydetti.

Sistemik olarak uzun süre kullanılan romatizma ve kortizon gibi ilaçların da gözlere yan etki yaptığını ifade eden Doç. Dr. Tuncaylıgil, ''Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanıldığı için ilgili doktorlar hastaları bize yönlendirirler. Ama zayıflama ilaçlarının genellikle doktora gidilmeden kullanılması nedeniyle hastalar ilacın yan etkilerinden haberdar olmuyor'' ifadesini kullandı.

Zayıflama ilaçlarından bazılarının beyindeki sinir hücreleri arasında taşıma görevi gören hormonları etkileyerek tokluk hissi yarattığına da vurgulayan Doç. Dr. Tuncaylıgil, şöyle devam etti: "Bu ilaçlar, yapıları gereği kol tansiyonu ve nabız sayısını artırarak tokluk hissi yaratırlar. Kol tansiyonu ve nabız sayısı arttığında da göze gelen kan miktarı ve göz sıvısı artar. Göz bunu tolere edemezse, göz tansiyonunu yükseltir. Göz tansiyonu yükseldiğinde ise bir süre sonra göz hücreleri etkilenerek ölür. Bunu hastaların kendilerinin anlaması mümkün değil. Göz tansiyonu (glokom) başlangıçta anlaşılmaz. Ancak hücrelerin yüzde 40'ı öldüğünde saptanabilir. Bu ilaçlarda ise bu süreç hızlanıyor. Hücreler öldüğünde geri dönüş yoktur. Zayıflatıcı ilaçlar mutlaka göz doktoru kontrolünde kullanılmalı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious