Zayıflatan hormon!

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Zayıflamada gerçek sırrın vücutta olduğunu biliyor musunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Vücudumuzda Ghrelin isminde bir hormon vardır. Bu hormon yoğun bir şekilde midenizde ve az miktarda bağırsakta, beynin hipotalamus bölgesi, böbrek, plasentada ve hipofizde yapılmaktadır. Ghrelin, büyüme hormonunun salgılanmasında ve enerji metabolizmasının düzenlenmesinde görev alır.

Ancak zayıflama üzerine etkisi besin alımını düzenlemesi ve enerji harcanmasında görevli olmasından kaynaklanmaktadır.

Zannedildiği gibi zayıflamayı sağlamaz. Aksine midede Ghrelin salgılanınca iştah artar ve yemeyi başlatır. Vücudunuzda bu hormonun baskılanmasını sağlayan başka hormonlar da vardır. Bunlardan bir tanesi kolesistokinindir.

Yani kolesistokinin tokluk sağlayan bir hormondur. Doksanlı yılların başlarında leptin hormonu, 67 yıl önce Ghrelin ve şimdi de obestatin keşfedildi. Leptin ve insülin vücudunuzda yemeyi engelleyen hormonlardandır. Obestatin de Ghreli’nin etkisini azaltıcı işleve sahiptir.

Aşının mantığı

Obezite aşısının da temel mantığı, acıkınca yeme isteği uyandıran ve kiloya neden olan ghrelin hormonunun kontrol altına alınmasıdır. Bilim adamlarının çalışmalarında ghreli’nin yüksek oranda dışarıdan verilmesiyle yeme miktarının arttığı bulunmuştur. Obestatin verilmesiyle de yeme isteğinin yüzde 50 oranda azaldığı ve kısa sürede kilo kaybı olduğu görülmüştür.

Bunun nedeni obestatinin vücutta Ghrelin hormonunu baskılamasından kaynaklanmaktadır. Ancak yan etki olarak mide bulantısı olabilir. Böyle yan etkiler uzun dönemde sorun oluşturacaktır.

Yeryüzünde 1 milyar kilolu ve obez insan varken böyle çalışmaların yapılması umut ışığı oluşturuyor. Ancak atlanan bir konu var ki, bu araştırmaların hepsi hâlâ deneme sürecinde. Yani insanlarda tedavi için kullanılmıyor.

Kullanılsa dahi hiçbir kilolu kişi için kesin çözüm oluşturamaz. Çünkü sağlıklı beslenmeyi uygulayamadığınızda verilen kilolar bugün olmasa bile yarın geri döner.

Eğer kilolu ya da obezseniz;

• Medyada çıkan her haber sizi aldatmasın, mutlaka uzmandan bu konuyla ilgili bilgi alın.

• Kendi başınıza diyet yapmayın.

• Komşunuzun ya da yakın arkadaşınızın diyetini uygulamayın.

• Beslenme programları kişiye özel olmalıdır, çünkü sizin vücut dilinizle annenizin vücut dili aynı değildir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious