Zayıflayayım derken baygınlık geçirmeyin

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, son yıllarda yoğun şekilde içilen zayıflama çaylarının özellikle yaz aylarında hassas kişilerde baygınlık ve havaleye yol açabildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Su ve mineral azalmasının da beynin kolay uyarılabilir hale gelmesine, kalbin yorulmasına ve tansiyonun düşmesine yol açtığını kaydeden Bölükbaşı, zayıflama çayı içenlerin dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

Zayıflama çayı için yaşlılar, çocuklar, sara, migren ve hipertansiyon hastalarının risk altında olduğunu dile getiren Bölükbaşı, "Bu tür kişiler sık sık baygınlık, hattâ sara nöbeti geçirebilir. Bu tür vakalara özellikle yaz aylarında rastlanmaktadır. Riskli gruptaki kişilerin bu tür tehlikeli uygulamalardan kesinlikle kaçınması gereklidir. Sözü edilen belirtilerle karşılaşıldığı takdirde bu tür çayların içilmemesi gerekmektedir. Ayrıca katı diyetlere son verilerek dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir." dedi.

Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, yaz aylarında risk grubundakilerin vücudundaki su ve tuz oranlarının iki üç kat daha azaldığını belirterek, "Su ve tuz oranlarının ciddi şekilde azalması ölümcül sonuçlara sebep olabiliyor. Hipertansiyon hastaları da ani tansiyon düşmeleriyle karşılaşabiliyor. Bu tür durumlarda hastalar, şiddetli baş dönmesi veya baygınlık geçirip yere düşebiliyor ya da kafasını sert bir yere çarpabiliyor. Dolayısıyla yaz aylarında beyin kanaması ve ölüm vakalarındaki artışın bir sebebi de su ve tuz oranlarının düşmesidir." diye konuştu.

Bölükbaşı, zayıflama çayı içenlerin mutlaka bir diyetisyene giderek dengeli beslenme programı alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious