Zayıflık saplantı haline gelmesin

Zayıflık saplantı haline gelmesin .7512
  • Giriş : 22.08.2007 / 19:28:00
  • Güncelleme : 22.08.2007 / 17:15:26

Fazla kilolarınıza sorun olarak bakmak yerine, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalısınız

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nden Diyetisyen Zehra Akören, çoğu kişinin zayıflamayla ilgili saplantılı bir hal aldığını vurgulayarak, sağlıklı zayıflama yerine sağlıklı beslenme konusuna geçildiğinde bu kişilerin rahatlayacağını belirtiyor ve ''beslenme sadece mideyle ilgili bir durum değildir. İnsan yaşam tarzını ve beslenme düzenini rayına oturttuğu zaman zaten kendiliğinden kilo verecektir. Bunun için özel bir çaba sarf etmeye, kronik diyetlere girilmesine hiç gerek yoktur''diyor.
Diyetisyen Zehra Akören sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlere de şu önerilerde bulundu:
Öncelikle uyku saatlerinize dikkat edin. Çünkü vücudumuzdan salgılanan enzimlerin sağlıklı çalışması için uyku çok önemli.

KAHVALTISIZ OLMAZ
Vücudumuz 37 derecede çalışan bir soba gibidir. Önce sobanın altını temizlersiniz iyi yansın diye. Biz de sabah kalkınca boşaltım yaparsak vücut sistemimizi temizleriz.
Günde 6 ya da 8 öğün beslenmeye özen gösterin ve su için. Az az, sık sık metabolizmayı sürekli uyararak yemek yenirse, bol su içilirse, uyku kalitesi ve süresine dikkat edilirse sağlıklı zayıflama olur.
8.30'a kadar kahvaltının mutlaka yapılmış olması gerekir. Kahvaltı bittikten sonra alınan yiyeceklerin sindirimi yenilen besinin çeşidine göre 2 ile 4 saat arasında değişir.
Saat 10 gibi bir ara öğün, sonra 12-13 gibi öğle yemeği, öğleden sonra 3-5 gibi de ara öğün yenmelidir. Akşam yemeğinin ise 19.30 'a kadar yenmesi uygundur. Çünkü akşam saatlerinde artık metabolizma kendisini uykuya hazırlıyor. Eğer o saatlerde yani geç saatlerde yemek yiyecek olursanız onu vücudunuza yağ olarak depolarsınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious