Zebari, Gül'ü Şarm El Şeyh'e davet etti

Zebari, Gül'ü Şarm El Şeyh'e davet etti.7243
  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Hoşyar Zebari, Abdullah Gül'e bizzat toplantıya katılması yönünde davette bulunduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önümüzdeki hafta Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak olan Irak'a komşu ülkeler toplantısına destek turları kapsamında, Tahran'ının ardından Ankara'ya gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e bizzat toplantıya katılması yönünde davette bulunduklarını belirtti.

Zebari, Şarm El Şeyh'de yapılacak olan Irak'a komşu ülkeler toplantısına Türkiye'nin bakan düzeyinde katılmasını beklediklerini belirterek, Türkiye'nin en önemli komşuları olduğunu ve Türkiye'nin bölgedeki siyasi ağırlığından dolayı toplantıda yer alması gerektiğini ilettiklerini kaydetti.

İran'ın başkenti Tahran'ının ardından, Ankara'yı ziyaret eden Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Zebari, Gül'ü, 3-4 Mayıs'ta düzenlenecek Şarm El Şeyh toplantısına ilişkin son gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini ve yapılacak olan toplantıda kendisini görmek istediklerini söyledi.

Zebari, 3 - 4 Mayıs'ta yapılacak olan toplantının önemini vurgulayarak, Irak ve komşularının yanı sıra, dışişleri bakanları düzeyindeki bu toplantıya, ilk kez önemli uluslararası ve bölgesel örgütler, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve G-8 ülkelerinin katılacağını belirtti.

Hoşyar Zebari, tüm ülkeleri bu toplantıya katılmaya teşvik etmek amacıyla temaslarda bulunduğunu, dün de bu amaçla İran'ı ziyaret ettiğini hatırlatarak temaslarının devam edeceğini, yarın da (bugün) Suriyeli meslektaşı ile bir araya geleceğini bildirdi.

Tahran'da, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştüğünü ve ziyaretinin başarılı geçtiğini ifade eden Zebari, Irak'a komşu ülkelerin bu toplantıya katılacakları yönünde iyimser olduklarını ifade etti. Türk hükümetini de bu toplantıya katılmaya çağırdıklarını belirten Zebari, Abdullah Gül'den, Türkiye'nin bu toplantıya katılacağı ve bu çok önemli toplantının başarılı geçmesi için çalışacağı güvencesini aldıklarını kaydetti.

Zebari, cumhurbaşkanlığına aday olan Gül'ün, yoğun programı nedeniyle toplantıya katılamaması durumunda bunu anlayışla karşılayacaklarını, ancak Türkiye'yi bu toplantıda bir bakanın temsil etmesinin çok önemli bir mesaj olacağını dile getirdi.

Şarm El Şeyh'teki toplantıda, Irak'ta istikrarın sağlanması konusunu masaya yatıracaklarını kaydeden Hoşyar Zebari, Irak'ın komşuları ve uluslararası oyuncuların Irak'ın istikrarlaştırılmasına yardım için neler yapabilecekleri üzerinde duracaklarını anlattı. Iraklı bakan, 2007'nin kalan aylarının Irak'ın geleceği için çok kritik önem taşıdığına inandıklarını söyledi.

Zebari, Bakan Gül'e cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarılar dilediklerini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious