Zebari, Türkiye'nin Irak sınırına asker yığdığını iddia etti

Zebari, Türkiye'nin Irak sınırına asker yığdığını iddia etti.9872
  • Giriş : 09.07.2007 / 16:50:00

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Türkiye'nin Irak sınırına 140 bin asker yığdığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent Bağdat'ta basın toplantısı düzenleyen Zebari, "Irak'ın kuzey sınırında büyük bir hareketlilik var. Güvenlik güçleri ve istihbarat birimlerine göre, tahminen tam donanımlı 140 bin askeri personel bulunuyor" dedi.

Irak'ın "söz konusu problem"i diyalog yoluyla çözmek istediğini vurgulayan Zebari, "Hükümetin tutumu bellidir. Komşu ülkelerin Irak'ın egemenliğine müdahale etmesine karşıyız. Türkiye'nin meşru endişelerini anlıyor ve bu konunun müzakere edilebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Türkiye ve Irak arasındaki problemlerin çözümü konusunda ABD, Türkiye ve Irak tarafından oluşturulan üçlü bir mekanizma bulunduğunu hatırlatan Zebari, "Bu komitenin çalışmalarına Bağdat'ta evsahipliği yapmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Bu arada, Kuzey Irak'ta temaslarda bulunan Irak hükümet sözcüsü Ali Dabbağ, Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani ile görüştü. Dabbağ, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuyla ilgili olarak, ''Operasyon gerçekleşirse Iraklıların karşılığı sert olacaktır'' dedi.

Türkiye'nin kendi iç sorunlarına yönelik kendi sınırları dışında çözüm aramaması gerektiğini söyleyer Dabbağ, Irak'ın başka ülkelerinin kendi sorunlarını içinde çözdüğü bir bölge olmayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious