Zebari, Türkiye'yi önerilere ilgisiz kalmakla suçladı!

Zebari, Türkiye'yi önerilere ilgisiz kalmakla suçladı!.9872
  • Giriş : 28.10.2007 / 23:38:00

Zebari, Türkiye’yi PKK ile mücadele için Irak’ın sunduğu önerilere ilgisiz kalmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu kez krizin çok ciddi olduğunu düşündüğünü dile getiren Zebari, “Türk hükümetiyle ciddi ve kapsamlı görüşmeler yapmak ve alınabilecek bazı önlemleri görüşmek üzere Ankara’ya giden meslektaşlarımla görüştüm. Türk tarafı sunulan önerileri ve fikirleri yanıtsız bırakmıştır. Bu nedenle durumu çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Zebari, Türkiye’nin Irak hükümetinden PKK liderlerini teslim etmesini istediğini de belirterek, “Irak hükümetinden PKK liderlerini teslim etmesini istiyorlar. Ama onlar bizim kontrolümüzde değiller. Dağlardalar... Silahlılar... Onları yakalamanın tek yolu gidip onlarla mücadeleye girişmektir” diye konuştu.

Irak Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin sınıra asker yığmasının Kuzey Irak’ta çok kapsamlı ve geniş bir operasyona hazırlandığı endişelerine yol açtığını söyledi.

Tek taraflı atılacak böylesi bir adımın Irak, Türkiye ve bölgenin istikrarı açısından felaketle sonuçlanabileceğini söyleyen Zebari, “Tek taraflı bir hareket Irak hükümeti ve bölgesel yetkililer tarafından hoş karşılanmayacaktır. Toplanan bulutlar bölgesel bir krizin habercisi... Bunun bütün bölgeyi etkileyeceğinden eminim. Hiçbir bir ülke bu krizden uzak duramayacaktır. Sonuçları operasyonun büyüklüğüne, seçilen hedeflere ve nasıl yapıldığına bağlı olacak ama sonuçları gerçekten herkes için kötü olacak” görüşünü savundu.

Zebari, Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün dost ve komşu bir ülke tarafından ihlal edilmesini engellemek için Irak hükümeti ve halkının birlik içinde olduğuna da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious