Zebari: Buzlar erimeye başlıyor

Zebari: Buzlar erimeye başlıyor.7243
  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Zebari, Irak'a komşu ülkeler toplantısında ''müzakerelere uygun bir ortam yaratmak amacıyla İran ile buzların eritilmeye çalışıldığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, CNN Televizyonu'na yaptığı açıklamada, 17 ülke ve uluslararası örgütlerin temsilcilerini aynı masada biraraya getiren toplantıyı ülkesi için büyük bir başarı olarak değerlendirerek, ''Böyle bir toplantıyı düzenlemek, Irak'ın egemenliği ve becerisi bakımından güvenoyudur'' dedi.
Washington yönetimi tarafından Iraklı direnişçilere silah sağlamakla suçlanan İran konusundaki soru üzerine Zebari, silahların, kimi kişilerin ve desteğin İran sınırından geçtiği yönünde birçok istihbaratın olduğunu kabul etti.
Iraklı yetkililerin İranlı yetkililerle bu sorunu ele aldıklarını belirten Zebari, İranlı yetkililerle sık sık doğrudan görüştüklerini, yetkililerin bu konuyu kimi zaman yalanladıklarını, kimi zaman da yetkileri dışında hareket eden kişilerin olabileceğini kabul ettiklerini söyledi.
Zebari, diyaloga hazır olduğunu ifade eden İran'ın, bundan böyle Irak hükümetine desteğini bölgede eylem ve sözlerle göstermesi gerektiğini ifade ederek, ''Eylemler sözlerden daha ağır basar. Hiçbir ülke Irak'ın başarısızlığı konusunda masum değil'' diye konuştu.
ABD güçlerinin Irak'taki varlığı konusunda ise Zebari, bunun ''hayati ve gerekli'' olduğunu belirterek, ''Sorun Bağdat'ta ve merkezdeki vilayetlerde. Askerlerin erken ya da çabuk çekilmesi kararının herkes, ABD ve bölge için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini düşünüyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious