Zebari: Teröre karşı işbirliği yapalım

Zebari: Teröre karşı işbirliği yapalım.15566
  • Giriş : 15.05.2008 / 11:49:00

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak'ın egemenliğine saygı göstererek tek taraflı hareketlerden kaçınmasını istediği Türkiye'ye terör karşı birlikte hareket etmeyi önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, başkent Bağdat'taki temasları kapsamında dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yle ayrı ayrı görüştü.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin çeşitli boyutlarıyla ele alındığı bildirildi. Hoşyar Zebari, hükümetin ülkede asayişi sağlamaya kararlı olduğunu vurgulayarak, yasadışı grupların silah taşımalarına izin verilmeyeceğine dikkat çekti. Türk hükümetiyle bölgesel Kürt yönetimi arasındaki son görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını ifade eden Zebari, Türkiye'nin Irak topraklarındaki teröristlere karşı tek başına hareket etmesini istedi. Zebari, teröre karşı işbirliği önerirken, Özçelik de Irak'ta güvenliği desteklemek için koordinasyon ve işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Görüşmede ayrıca Türkiye'nin Basra'da Irak'ın da Gaziantep'de konsolosluk açmasıyla ilgili kaydedilen gelişmeler de ele alındı.

Özeçlik'in Tarık Haşimi ile görüşmesinde de ikili ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde durulduğu bildirildi. Murat Özçelik, Haşimi'ye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iyi niyet mesajlarını da iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious