Zebari: "Türkiye Irak'la diyaloğa hevesli değil"

Zebari:
  • Giriş : 14.06.2007 / 09:00:00
  • Güncelleme : 14.06.2007 / 09:08:06

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Irak'la diyaloğa hevesli görünmediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler'in Irak özel toplantısı için New York'ta bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Irak'la diyaloğa hevesli görünmediğini belirtti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da, Türkiye-Irak sınırındaki hareketlilikten ''endişeli'' olduğunu söyledi.
Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki bölgesel otorite, Irak hükümeti ve ABD ile diyalog kurması gerektiğini açıkladı.
Ancak Türkiye'nin bu diyaloğa hevesli görünmediğini ifade eden Zebari, Irak topraklarına herhangi bir ülkeden asker girişine karşı olduklarını dile getirdi.

BM sınırdaki hareketlilikten endişeli
BM Genel Sekreteri Ban, Türkiye ve Irak hükümetlerinin, gerilimi "durdurması" arzusunda olduğunu söyledi.
Ban, hükümetlerin durumu "istikrarsız" hale getirebilecek hareketlerden kaçınması gerektiğini de belirtti.
Ban Ki-Mun, terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında Türkiye-Irak sınırındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

ABD sınır ötesi operasyona soğuk
ABD yönetimi de, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yapmaması yönündeki çağrıyı yineledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, ''Böyle bir operasyon soruna çözüm getirmez'' dedi.
ABD'nin de terör kurbanı olduğunu söyleyen sözcü McCormack, Washington yönetiminin soruna Türkiye, Irak ve ABD arasında işbirliği ile çözüm bulunması yönündeki görüşünü yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious