Zebari: 'Türkiye sivilleri hedef aldı'

Zebari: 'Türkiye sivilleri hedef aldı' .8442
  • Giriş : 17.12.2007 / 16:41:00

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Türkiye'nin yanlış istihbaratla hareket ettiğini ve sivillerin hedef alındığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Türkiye'nin yanlış istihbaratla hareket ettiğini ve sivillerin hedef alındığını" öne sürdü.
BBC'ye açıklamada bulunan Zebari, "Türkiye, yanlış istihbaratla hareket etti, siviller hedef alındı" dedi.
Hükümetin talimatı üzerine Türk Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırıp Iraklı sivillerin ve köylerin bombalanması nedeniyle protesto notası verdiklerini belirten Zebari, 'Hava saldırıları bazı köylerde büyük zarara yol açtı. Bir kadın öldü, dört kişi yaralandı. Bir hastane ve bazı küçük köprüler yıkıldı' diye konuştu.
Zebari konuşmasında şunları söyledi:
'Bunlar tamamen sivil hedeflerdi. PKK hedefleri değildi. Yanlış istihbarat sonucu böyle olduğu anlaşılıyor. Türk Büyükelçisi'ne Irak Hükümeti için bunun kabul edilemez olduğunu bildirdik. Kaldı ki, sivil ölümlerin önüne geçilmesi için bu tür bir eylemin önceden Irak hükümeti ya da uluslararası güçle koordine edilmesi konusunda anlayış birliği vardı'
Peyamner Haber Ajansı'na göre, Dışişleri Bakanı Zebari, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın "Amerika, Kuzey Irak hava sahasını açarak harekata onay vermiştir" yolundaki sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Öğrendiğimiz kadarıyla Türkler, harekattan çok kısa bir süre önce bilgi vermişler. Biz, hedef alınan köylerin ve sivillerin PKK'yle ilgisi olmadığını söylüyoruz. Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik herhangi bir ihlali onaylamıyoruz' dedi.
Zebari, konuşmasında 'Irak Hükümetiyle çokuluslu güç, Amerikalılar arasında böyle bir anlayış birliği vardı. Ama maalesef böyle talihsiz bir olay oldu. Umarım bu sonuncusudur ve tekrarlanmaz. Aksi halde, bu gerilimin artmasına, havanın bozulmasına neden olur' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious