Zehir zemberek karar

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu, Türkiye aleyhinde çok ağır ifadeler içeren bir raporu onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk hükümetinin Avrupa Birliği'yle (AB) ilişkilerin her anlamıyla yolunda gittiğini ve reform sürecinin yavaşlamadığını savunmasına karşın Avrupa Parlamentosu (AP), bu görüşün tam tersi verilerle dolu bir rapor taslağını Dışişleri Komisyonu'nda kabul etti. Müzakere sürecine girmiş bir AB adayı ülke için oldukça ağır eleştirilere yer veren belgeye Ermeni, Rum ve Yunan isteklerinin hemen hepsi sokularak süreçteki en kötü belgelerden birine imza atıldı. Parlamenterler "Ermeni soykırımını" tanımayı üyelik için ön şart olarak yansıtan bir maddeye yeşil ışık yakarken, türban da ilk kez AP raporunda yer buldu. Rapor 6'ya karşı 52 oyla kabul edildi.
AB Komisyonu'nun 24 Ekim'de yayımlayacağı İlerleme Raporu öncesinde eleştiri dozunu yükselten ve Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Camiel Eurlings tarafından hazırlanan Türkiye raporuna, verilen değişiklik önergeleriyle birlikte daha önceki metinde yer almayan birçok unsur eklendi. Yapılan değişiklikle, "Ermeni soykırımı"nın tanınmasının katılım açısından ön şart olarak görüldüğü vurgulandı. "Ermeni soykırımıyla" hızını alamayan Avrupalı parlamenterler, "Pontus soykırımı" ve "Süryani soykırımı" ifadelerini de metne soktular.

Türban da yer buldu

Şu ana kadar AB belgelerinde yer verilmeyen türban konusu da bu kez yer buldu. Bu konuda bir Avrupa kuralı bulunmadığı vurgulansa da üniversite öğrencilerinin türban takabilmesi konusunda bir uzlaşmaya varılması umudu dile getirildi.
AP raporunda PKK terörü kınanarak terörle mücadelede Türkiye'yle dayanışma içinde olunduğu dile getirilse de, "DTP de dahil olmak üzere tüm Kürt partilerinin PKK'ya mesafe koyması ve şiddeti kınaması" yönündeki çağrı kabul görmedi.
Yunan parlamenterler de rapordan istediklerini aldılar. Verilen değişiklik önergelerinin kabulüyle Ankara'dan Atina'ya karşı tehditkâr davranmaması, FIR hattı kurallarına uyması ve Yunan Hava Sahası'nı ihlal etmemesini talep eden ifadeler konuldu.
Ek Protokol'ün kabul edilmemesi halinde müzakerelerin durabileceği vurgusu korunurken, Türkiye'nin Kıbrıs'ta bulunan askerlerini çekmesinin çözüme katkı yapacağı belirtilerek bunun belli bir takvime bağlı olarak yapılması istendi.

Uzun liste

AP, bu "aşırı" eklemelerin yanı sıra "geleneksel isteklerini" korudu. Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması, yeni bir Vakıflar Yasası'nın devreye sokulması, Türk Ceza Kanunu'nun keyfi yoruma açık olduğu söylenen bazı maddelerinin iptali ya da değişikliği, terörle mücadele yasasının temel ve bireysel özgürlüklere aykırı kullanılmaması beklentisi, Alevilerin tanınması, seçim barajının düşürülmesi bu isteklerden bazılarını oluşturdu. Şemdinli olaylarına da yer verilen raporda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin rolü de eleştiriliyor.
Rapora nihai hali eylül sonunda verilecek olsa da söylemde çok büyük bir değişikliğe gidilmesi öngörülmüyor. Diplomatik kaynaklar bu raporla AP'nin sürece katkıda bulunma rolünü tamamıyla kaybettiğini belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious