''Zehirlendi'' haberine yalanlama

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanlığı, Öcalan'ın avukatlarının, "Müvekkilimizin saçında kronik zehirlenme bulgularına rastlandı" yönündeki açıklamalarının doğruyu yansıtmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açıklamada, avukatların, Öcalan'ın yeniden yargılanma talebinin AİHM tarafından reddedilmesi nedeniyle ilgi çekmeye çalıştıkları ifade edildi.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İmralı Cezaevi'nde tutulan Öcalan'ın avukatlarının, dün Roma'da bir basın toplantısı düzenledikleri belirtildi.

Kronik zehirlenme
Açıklamada, avukatların, Öcalan'dan aldıkları 6 saç teline Avrupa'da metal testi yaptırdıklarını ve kronik zehirlenme bulgularına rastladıklarını iddia ettikleri vurgulandı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlüsü olan Öcalan'ın 16 Şubat 1999'dan bu yana İmralı Adası'nda tutulduğunun anımsatıldığı açıklamada, "İddialar üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılarak iddianın araştırılması istenmiştir. Abdullah Öcalan, ülkemizde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen kişilerin yararlandığı tüm haklardan istifade etmektedir. Sağlık muayeneleri düzenli olarak yapılmaktadır. Bugüne kadar ciddi bir sağlık problemi olmamıştır" ifadeleri kullanıldı.

İlgi çekmek istiyor

Açıklamada, Öcalan'ın yeniden yargılanma talebinin AİHM tarafından reddedildiği, Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin de bu karar uyarınca, Öcalan'ın adil yargılanmadığına yönelik ilk kararı gündeminden düşürdüğü kaydedildi. Açıklama, "Avukatların bu nedenle, Roma’daki basın toplantısını uluslararası ilgiyi yeniden hükümlünün üzerine çekebilmek maksadıyla yaptıkları düşünülmektedir" denildi.

AVUKATLARI: MÜVEKKİLİMİZİ ZEHİRLİYORLAR

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları İtalya'nın başkenti Roma'da bir basın toplantısı düzenleyerek, müvekkillerinin hapishanede zehirlendiğini iddia ettiler. Avukatlar, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi'nin konuyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye bir heyet göndermesini istedi.

Avukatları, Öcalan'ın saç örnekleri üzerinde yapılan testlerde, "toksik metal zehirlenmesi" bulgularına rastlandığını söyledi. İtalyan avukat Giuliano Pisapia, Öcalan'ın yemeğine veya suyuna katılan maddelerle zehirlendiğini öne sürdü. Avukat heyetinden Mahmut Sakar da, BM ve Avrupa Konseyi'ne Öcalan'ı incelemek için bir tıp heyeti göndermeleri çağrısı yaptı. Avukatlardan İrfar Dündar da, Öcalan'ın zehirlenme yüzünden nefes almakta zorluk çektiğini, cilt problemleri yaşadığını ve çok acı çektiğini anlattı.

Öcalan'ın avukatları, saç örneklerinin Fransız toksikolog Pascal Kintz tarafından incelendiğini ve bu örneklerde normalin 7 kat üzerinde krom ve yüksek seviyede stronsiyum maddesine rastlandığını söylediler. Pascal Kintz'in analizinin, Oslo ve Roma'daki laboratuvarlar tarafından da onaylandığı iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious