Zehirli denizanalarının Yalova istilası

Zehirli denizanalarının Yalova istilası.27018
  • Giriş : 16.06.2009 / 20:03:00

Marmara Denizi'nde son günlerde İzmit Körfezi ve Çanakkale Boğazı'nda yoğun olarak görülen pusula denizanaları Yalova sahillerini istila etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yalova halkının ve tatilcilerin yoğun olarak denize girdiği Menderek Sahili, Araştırma Plajı ve Akasya Plajı çevresinde görülen denizanaları vatandaşları tedirgin etti.

S.S. Yalova Merkez Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı yayın organlarında gösterilen denizanası türünün her yıl bu dönemlerde görüldüğünü ancak bu yıl sayısının fazla olduğunu söyledi.

Tokalak, bunun deniz suyunun geçen yıla göre daha çabuk ısınmasından kaynaklandığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

''Bu kadar büyütülmesini anlamıyorum. Vatandaş denize girmeye çekinir oldu. Bu denizanası türü çok zehirli olsa tüm balıkçılar hastanede olurdu. Her balıkçının ağına takılan bu denizanası türünden yüzlercesini her gece ağlardan çıkarıyoruz. Vücudunuzun bir bölgesinde yara varsa ve ona temas ederse can yakar. Ancak bunu sadece bu tür değil diğer deniz anası türleri de yapar.''

İl Tarım Müdürü Necati Poyraz da halkın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum olmadığını ifade ederek, sadece bu denizanası türünün sayısında artış olduğunu, diğer denizanası türlerinde olduğu gibi bunda da yarayla temas ettirilmemesi gerektiğini belirtti.

Denizcilik Müsteşarlığı, Marmara Denizi'nde görülen denizanası türleriyle ilgili olarak bir süre önce yaptığı açıklamada, özelikle nüfusun ve sanayi faaliyetlerinin yoğun olduğu ve hassaslaşmaya başlayan Marmara Denizi'nin ekolojik toleransları yüksek olan işgalci türlerin tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*