Zehirli diş macunları Japonya'yı alarma geçirdi

  • Giriş : 27.06.2007 / 17:46:00

Japonya'da ithalatçı üç şirket, Çin malı diş macunlarını zehirli madde içerdiği için toplamaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yetkililer, diş macunlarında antifrizde kullanılan bir kimyasal madde olan dietilen glikolün az miktarda bulunduğunu belirterek, Çin malı macunları ithal eden üç Japon firmasının milyonlarca tüp diş macununu piyasadan toplamaya başladığını bildirdi.

Merkezi Tokyo'daki kozmetik firması Soshin'in 100 kadar otele sattığı 620 bin takım diş macununu toplamaya başladığı belirtilirken, ürünü alan müşterilerin herhangi bir sağlık sorunu yaşadığına ilişkin bir rapor olmadığı kaydedildi.

Japon yetkililer, diş macunlarının bileşiminde yer almayan dietilen glikolün tüplerde yüzde 1,2 ile 6,2 oranında bulunduğunu belirterek, bazı ilaçlarda tatlandırıcı olarak kullanılan gliserinin yerine de kullanılan dietilen glikolün bazen ölümcül olabileceğine dikkat çekti.

Nihon Grande Champagne şirketinin 80 otele sattığı 3 milyon kadar diş macununu, Korai şirketinin de 1,3 milyon diş macununu toplamaya başladığı belirtildi. İki firmanın ithal ettiği diş macunlarında da küçük oranlarda dietelen glikol bulunduğu, ancak satılan macunların müşteriye zarar verdiğine ilişkin bilgi olmadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious