Zehirli gemi bu gece geliyor

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Birçok ülkenin istemediği zehirli gemi Otapan'ın Girit açıklarında olduğu tespit edildi. Zehirli gemi Otapan'ın bu gece Aliağa açıklarına demirlemesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi Sözcüsü Av. Arif Ali Cangı, Greenpeace temsilcisi Erkut Ertürk ve Kimya Mühendisleri Odası Ege Şube Başkanı Ertuğrul Barka, İzmir'in Aliağa ilçesinde sökülmesi planlanan Otapan isimli gemiyle ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'ye ortak yazı gönderdi.

Otapan'ın Türkiye'ye girişine izin verilmemesi istenen yazıda, "Otapan gemisi, Thomas De Gauwdieff römorkoru ile çekilmektedir. 16 Ağustos 2006 gecesi Girit açıklarında tespit edilmiştir. Bu gece Aliağa açıklarına ulaşması beklenmektedir. Başvurularımızda da belirtildiği ve ekinde sunulan rapora göre Bakanlığınıza yapılan bildirim, hileli bir bildirimdir." ifadeleri yer aldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan bültende geminin açıkta bekletileceğinin hatırlatıldığı yazıda, "Açıkta bekletmekten ne kastediliyor, net olarak anlaşılamamaktadır. Karasuları dışında bir yerde açıkta mı yoksa karasuları içinde limanın açıklarında mı? Söz konusu geminin karasularımıza girdikten sonra, yasal koşulları oluşsa bile bu tür atıkların ülkesine iadesinin fiilen mümkün olamadığını pek çok deneyimle yaşadık." denildi.

Gemideki asbestin uluslararası akreditasyonu olan bağımsız bir kurumca yapılması istenen yazıda şu ifadelere yer verildi: "Bültende söz edilen Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Liman Başkanlığı ve Gümrük Müdürlüğü görevlilerinden oluşan komisyonun gemideki asbest miktarını saptamaları olanaksızdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious