Zehirli mantarlar karaciğeri vuruyor

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Zeki Karasu, zehirli mantarla zehirsiz mantarın birbirinden ayırt edilmesinin çok zor olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karasu, "Zehirsiz mantarlara çok benzeyen birçok zehirli mantar türü vardır. Zehirli mantarları gözle ayırt edebilmek imkansızdır. Ancak büyüteçle bakıldığında görülebilirler. Bu yüzden halkımızın çok dikkatli olması gerekir. Dağ başından, bahçelerden topladıkları mantarları yememeleri ve belli yerler dışında satılan mekanlardan mantar satın almamaları konusunda halkımız bilinçli olmalıdır. Bir lokma yemek için hayatınızı riske sokmayın" dedi.

Mantar tüketildikten sonra vücutta toksit etkiler yaratabilen bir gıda olduğunu vurgulayan Doç.Dr.Karasu, "Zehirli mantarların yol açtığı zehirlenmeler bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerle başlar ve birkaç gün sonra şiddetini arttırarak karaciğer ve böbreklerde ağır tahribata yol açar. Bunun sonucunda da karaciğer ve böbrek yetmezlikleri ortaya çıkar.Hasta giderek sararmaya ve şuurunu kaybetmeye başlar, sürekli uyku halinde olur. Hastayı, kurtarmanın tek yolu gerekli organ naklinin yapılmasıdır" diye konuştu.

Yemek için daima kültür mantarlarının tercih edilmesi gerektiğini belirten Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kaya Boztok da, insanların zehirlenmelerine karşı marketlerde satılan ambalajlı mantarları yemesi gerektiğini vurguladı. Prof.Dr.Boztok, "Kültür mantarları kabukları soyulmadan ve haşlanmadan da rahatlıkla tüketilebilir" dedi.

Mantarın insan sağlığı için çok önemli bir besin olduğunun altını çizen Prof.Dr.Boztok, "Mantar demirce zengin olması nedeniyle kansızlık tedavisinde kullanılması tavsiye edilen bir besindir. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarında etkili olan folik asitce de zengindir. Bazı mantar türlerinde bağışıklık sistemini arttıran kimyasal bileşikler de mevcuttur. Yağ içermediği için protein değeri yüksektir ve rejim yemeği olarak kullanılabilir" diye konuştu.

Prof.Dr.Boztok, bütün bu zengin besin değerine karşın zehirli mantarların zehirsizinden ayrtedilme zorluğu nedeniyle bilinmeyen mantarların büyük risk taşıdığını belirterek, "Mutlaka kültür mantarlarının tüketilmesi gerektiğini" vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious