Zehirli variller, yurt dışına!

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, başta Samsun ve Sinop kıyılarına şimdiye kadar vuran zehirli madde ihtiva eden 390 varilin imha edilmek üzere yurtdışına gönderileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pepe, 1998 yılından bu yana çeşitli yıllarda özellikle Samsun ve Sinop kıyılarına vuran zehirli varillerin bertaraf edilmesi ile ilgili çalışmalar konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, özellikle İtalya menşeli varillerin tespit edilmesinden itibaren 2003 yılından itibaren İtalyan meslektaşı ile bu varillerin geri alınması için görüşmelere başlandığını belirtti. İtalya'nın önce 'size bir bertaraf tesisi kuralım' önerisini getirdiğini dile getiren Pepe, "Bunu kabul etmemiz mümkün değildi" dedi. İtalyan çevre Bakanı ile daha sonra AB çevre bakanları toplantısında bu konuyu ele aldıklarını kaydeden Pepe, "Alıyoruz, aldıracağız dediler. Yine icraat yok. Küba'da ve daha sonra Sicilya'daki toplantılarda yine konuştuk. Anladım ki, bu konu bakanla konuşulacak bir iş değil. İtalya ipe un seriyor" diye konuştu.

Pepe, bu varillerin uluslararası standartlarda ambalajlanacağını, paketleneceğini, içeriğinin yazılarak üstüne iliştirileceğini ve daha sonra uluslararası taşımacılık kuralları çerçevesinde bu hafta sonu Türkiye'den çıkarılmaya başlanacağını ve en geç bu ay sonuna kadar bu işlemin bitirileceğini kaydetti. Varillerin Avrupa'da bir ülkeye gönderileceğini belirten Pepe, ısrarlı sorulara rağmen bu ülkenin ismini açıklamadı.

İtalyan varillerinin imhası için neden Türkiye'nin masraf ettiğinin sorulması üzerine Pepe, Türkiye'nin para harcamayacağını TÇMB'nin sosyal sorumluluk çerçevesinde bu işin maliyetini karşıladığını dile getirdi. Bir basın mensubu "TÇMB Türkiye'nin birliği değil mi" sorusuna ise Pepe, "TÇMB'nin de, İtalyan şirketlerinin de çimento fabrikaları var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious