Zehirli variller törenle gönderiliyor

Zehirli variller törenle gönderiliyor.9666
  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Karadeniz'e İtalya tarafından 18 yıl önce bırakılan sahili vuran zehirli variller törenle gönderiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Çevre Orman Bakanı Osman Pepe, Karadeniz'e İtalya tarafından 18 yıl önce bırakılan zehirli varillerin geri gönderilecek olması sebebiyle düzenlenen törene katılmak için Ankara'dan helikopter ile Samsun'un Alaçam ilçesinin Terskırık köyüne geldi.

Burada köylüler ile bir süre sohbet eden Pepe, daha sonra zehirle varillerin bulunduğu atık deposu önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Bunun ardından zehir varillerin taşıma işini yapacak İzaydaş firmasının çalışanları tarafından deponun kapısı açılarak tek tek variller çıkarıldı.

İlk olarak preslenen variller daha sonra koruyuculu kaplara yerleştirildi. Bakan Pepe, bu işlemin ardından bin basın toplantısı yaptı.

Pepe, 1988 yılından bu yana istenmeyen misafir olarak gelen varillerin verdikleri start ile birlikte artık yolculuk için hazırlanmaya başlandığını belirterek, "Zehirli variller pılını pırtısını toplayıp Türkiye'yi terk edecek. Türkiye'deki çevre hassasiyetleri, bakanlığımız çalışmaları ve kamuoyu duyarlılığı ile son yıllarda üst düzeye çıkmıştır. Bakanlık olarak yaptığımız yasal düzenlemeler, çıkardığımız yönetmelikler ile hedefimiz Türkiye'yi çevre standartları bakımından dünyanın gelişmiş ülkeleri seviyesini ulaştırmaktır." dedi.

"Bunu bizin insanımızın hak ettiğine ve gelecek nesillerin üzerimizde hakkı olduğunu bildiğimiz için bu kararı tavrımızı ortaya koyduk." diyen Pepe, "Bugün burada başlattığımız operasyonla içeride ve dışarıda herkese mesaj verdik. Biz İstanbul Tuzla'daki zehirli variller ile alakalı durumumu kamuoyu ile paylaşırken de çok net olarak şeyin altını çizmiştik.Yanlış yapan gücü kuvveti ne olarsa olsun bizim için fark etmez. İşte bugün burada bunu bir benzerini ortaya koyduk." diye konuştu.

Zehirli varilleri göndermeye hazırlarken Türkiye'nin AB sürecinde Avrupa ülkeleri ya da her kim olursa olsun Türkiye'nin denizlerini, sahillerini ve topraklarını çöplük olarak göremeyeceklerini dile getiren Pepe, "Türkiye'nin tehlikeli atıkların gönderildiği, depolandığı bir ülke olmadığını ve olmayacağını kararlılıkla ortaya koyuyoruz. Zehirli variller ile ilgili İtalya çevre bakanı ile 4-5 kez görüşmüştüm. Görüşmelerde bakanın zamana oynadığını, işi soğutma peşinde olduğunu ve bizi oyalamak istediğini anladım. Ama kazın ayağının onların zannettiği gibi olmadığın gösterdik. Çevre olayları karşısında verilen destek bizim hızımı artıyor. Zehirli varillerin buradan kaldırılması ile Türkiye yeni bir sayfa açmıştır. Bundan sonra Türkiye'ye kimse zehirli varil bırakamayacak." şeklinde konuştu.

Zehirli varillerin gönderilmesinin finansmanını Çimento Müstahsilleri Birliği sağlıyor. Bunun için birlik 200 bin doları Çevre Bakanlığı'na verdi. Varillerin gönderilmesinin finansmanını sağlayan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Genel Müdürü Oğuz Tezmen katıldı.

Kuruluşlarının 50, yılında anlamlı bir şey yapmak istediklerini Çevre Bakanlığı'nı önerini üzerine bu kararı aldıklarını söyleyen Tezmen, "Sorumluluk bilinci içinde bir proje de faydalı olmak istedik. Çevre Bakanlığı zehirli varillerin bölgede uzun süredir problem olduğunu, çevre açısından halkın büyük rahatsızlık duyduğunu, bunu çözülmesini katkıda bulunulmasını iyi olacağını söyleyince bizde ilgi gösterdik. Böyle bir felaketin ortadan kaldırılmasını katkıda bulunmaktan son derece memnunuz." dedi.

Terskırk'daki çalışmalarının 10 gün sürmesini beklediklerini ifada eden İzaydaş Pazarlama Müdürü İsmail Trimiş ise "Buradaki varillerdeki madde yaklaşık 100 çeşit kanserojen zehir taşıyor. Buradan bunları özel plastik varillere konduktan sonra Sinop'ta çalışmaya başlayacağız. Ondan sonra Türkiye'den tamamen çıkacaklar." diye konuştu.

Bu arada 18 yıldır Terskırık köyünde zehirli variller ile birlikte yaşayan köylüler de etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. Törene izlemeye gelen köy sakinlerinden Alaattin Bektaş, "Yıllardır bunu çilesini çektik insanlarımız öldü, hayvanlarımız ve çocuklarımız hastalandı. Bunun bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorduk. Şimdi kaldırılacak olmasından dolayı çok mutluyuz." şeklinde konuştu.

Samsun'da 149 ve Sinop'ta 139 olmak üzere toplam 367 varil bulunuyor. Bunlar İzaydaş firması tarafından korunmalı bir şekilde hazırlandıktan sonra lisanla kamyonlarla İzmir'e gönderilecek. Buradan da Saha-Lemondis Zehirli Atık Bertaraf etme Tesisleri'ne gönderilecek.

Öte yandan Bakan Pepe, köylülerle sohbet etiği sırada Bafralı Hamit Genç isimli işadamı 'sıra şimdi Kızılırmak'taki yerli varillerde' yazılı pankartı göstererek Kızılırmak'daki tehlikenin ortadan kaldırılması konusunda Bakan Pepe'den yardım istedi. Genç, İtalyan Hükümeti'nin gecikmeli tavrı sebebiyle tazminat davası açacağını da ifade etti.

Törene; Samsun Milletvekilleri Ahmet Yeni, Suat Kılıç, Musa Uzunkaya, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sinop Valisi Zeki Şanal, İzaydaş Genel Müdürü Recep Bilal Şengün, Saha-Lemondis Proje Sorumlusu Piter Ford Yce katıldı.

İtalya bandıralı gemilerin Karedeniz'e bıraktığı toksit atık dolu 3 bin zehirli variller ile ilk olarak 1988'de tanışan Türkiye aradan geçen 18 yıla rağmen soruna herhangi bir çözüm bulamamıştı.

Halen Samsun'un Alaçam ilçesi ile Sinop'un Soğuksu ilçesindeki depolarda bulunan 367 zehirli varil İtalya'ya geri gönderilmek için hala bekliyordu.

İlk olarak ağustos 1988'de Samsun'un Alaçam ilçesi sahillerinde ortaya çıkan ve o günden beri kamuoyunun yakından ilgilendiği İtalya kökenli bu zehirli atıklar, aradan geçen 18 yıla rağmen hala güncelliğini korurken, konuya kesin çözüm bulmak için 2 ülke arasındaki görüşmeler de devam ediyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious