Zekai Ormancı 40. Yıl Sergisi

Zekai Ormancı 40. Yıl Sergisi.10087
  • Giriş : 01.03.2008 / 23:03:00

İş Sanat Kibele Galerisi, Modern Türk Soyut geleneğinin önde gelen isimlerinden Zekai Ormancı'nın 40 yıllık sanat çalışmalarından bir kesiti sanatseverlerle buluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

19 Şubat - 29 Mart 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide Ormancı'nın 60'a yakın eseri yer alıyor.

Gerek sanatıyla, gerek verdiği eğitim ile soyut geleneğimizin önde gelen temsilcilerinden olan Zekai Ormancı'nın 40 yıllık sanat çalışmalarından bir kesit, 19 Şubat - 29 Mart 2008 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi'nde gerçekleşecek sergiyle İstanbullu sanat severlerin beğenisine sunuluyor. Ormancı'nın 40 yıllık sanat yaşamı boyunca ürettiği resimlerden örneklerin bulunduğu sergide 60'a yakın eser yer alıyor.

SANATÇI HAKKINDA
Her zaman sanat gündemindeki yerini koruyan Zekai Ormancı, soyut çalışmalarıyla çağdaş Türk resmine yön veren ressamlarımızdan biridir. 1968'den bugüne varan süreçte tutarlı bir çizgi izleyen Ormancı'nın devinimli, renkli soyut kompozisyonları sanat yaşamımızın vazgeçilmez bir parçasına dönüşmüştür. Bu oluşumun farklı safhalarının sunulacağı sergide sanatçının, olan ve oluşturulan üzerinden kurduğu karşıtlıklar eşliğinde yapılandırdığı güçlü biçim ve içerik dengelerinin zaman içinde hangi plastik sorgulamalarla ele alındığını görebilmek mümkün olacaktır. Farklı zaman dilimlerindeki eserlerinin yanyana sergilenmesi, gerek formlarda ve renklerde, gerekse kompozisyonlardaki dönüşümün nasıl çeşitlendiğini kavrayabilmek açısından izleyiciye yeni ilişkilenme olanakları sunar.

Ormancı, anlam ve tasarımın sınırlarını zorlayan kompozisyonlarında ışığı ve rengi eserlerinin dışavurumcu ifadesinde önemli bir etken olarak kullanmaktadır. Renk ve biçim sentezlerinde oluşturduğu yeni kimlikleri, tuvalin çağdaş espaslı yanılsama alanında netleştirilmiş anlatımlardan ziyade ucu açık bırakılmış çağrışımlar olarak kurgulanmaktadır. Bu da izleyicinin esere yaklaşımında algısının ve sezgisinin yol açabileceği yeni ufuklarda özgür kalabilmesini sağlar. Ormancı sezgisel yaklaşımlarla elde ettiği kurguları mükemmelleştirdiği teknikle tuvale aktarırken resmin hem yüzeyini ve hem de bir bütün olarak üretimini nesnelleştirir. Soyut espas izleyicinin zihinsel hiyerarşisi eşliğinde resmin ve yaşamın an gerçeğini öncelikle formlar arası ilişkilerde, sonrasında resmin bütününde ve sonuç olarak da izleyicinin yaklaşımlarında çeşitlendirmektedir.

1949 yılında Aydın'da doğan Zekai Ormancı'nın İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'nü 1973 yılında Prof. Zeki Faik İzer ve Prof. Özdemir Altan Atölyeleri'nde eğitim görerek bitirdi. Şimdiki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin bünyesinde 1977 yılında öğretim görevlisi olarak göreve başlayan sanatçı, aynı yıl Yüksek Resim Bölümü'nde Halıresim Uygulama Atölyesini kurdu. Sanatçı halen burada 5 No'lu Resim Atölyesi'nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor.

Sanat yaşamı boyunca onlarca ulusal ve uluslararası karma sergide yer alan Zekai Ormancı, 31 kişisel sergi açtı. Hem resmi hem özel kurum ve kuruluşların açtığı yarışmalı sergilerden birçok ödülü bulunan Ormancı'nın eserleri yurtiçi ve yurtdışında birçok müze ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Yer: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri Levent
Tel: 0 212 316 15 80

* Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10:00-19:00 saatleri arasında izlenebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious