Zeki Müren de bizi görecek!

Zeki Müren de bizi görecek!.12809
  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Televizyon 1950’li yıllardan itibaren Batılı ülkelerde evlerdeki eğlence araçlarının başında geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’de ise TV yayınlarının başlaması 1970’leri buldu. 1990 sonrası özel kanalların çıkışıyla televizyon Türk ailelerin merkezindeki konumunu güçlendirdi.

Özellikle okumayı sevmeyen bir toplum için televizyon, akşam sohbetlerinin yerini aldı. İlişkileri olumsuz etkilemesine karşılık beyazcam dünyayı insanların evine getirdi. Hayal dünyalarını genişletti. Hayatlarının hiçbir devresinde göremeyecekleri insan tiplerini, gezemeyecekleri mekânları, yerleri gözlerinin önüne getirdi. Şimdi bin bir rengin hâkim olduğu televizyonun tahtını internet sallıyordu ki birlikte var olabilecekleri teknoloji IPTV hızla geliyor. Geçtiğimiz hafta internet üzerinden telefon görüşmeleri yapmayı sağlayan SkyPe’ın kurucuları olan Janus Friis ve Niklas Zennstrom, internet üzerinden televizyon yayını yapacak Joost’u tanıttı. İnternet üzerinden TV yayınının sadece bilgisayardan televizyon izlemek olarak görülmesi yanlış olur. IPTV internet aracılığıyla TV yayınlarının eve gelmesi olarak daha doğru bir tanımla yapılabilir. Bu yayın bilgisayarda izlenebileceği gibi elektronik bir kutu sayesinde TV’den izlenebilir. IPTV, klasik yayınlara göre internet üzerinden gelmesinin avantajlarını kullanmayı kullanıcıya sağlayacak. Joost’ta olduğu gibi aynı programı izleyenler chat (sohbet) yapabilecek. Aynı zamanda yayınlanan programlar arasından istenilen seçilerek kendi yayın programınızı oluşturabilirsiniz.

İnteraktif televizyon IPTV

IPTV, televizyon izlemeyi pasif bir aktiviteden aktif bir eğlenceye dönüştürüyor. Fenerbahçe-Galatasaray derbisini izliyorsunuz. Arkadaşınız dedi ki: ‘Biz sizi hep yeniyoruz.’ ‘Yok canım, asıl biz sizi yeniyoruz.’ ya da ‘En çok yenmek önemli değil, son on yıldır derbilerde sizin tozunuzu atıyoruz.’ diyor. Başladı tartışma, maçın keyfi kaçmak üzere. İnternet televizyonu sayesinde maça ara vermeden TV ekrandan google ile hemen bir arama yapalım. İstatistikler maç oynanırken hemen yanı başında duruyor. Tartışmaya son, maç keyfine devam. Televizyonda tartışma programı izliyorsunuz. O anda bir arkadaşınız da kendi evinde programı takip ediyor. Hemen bir TV’de chat bölümü açıp siz de arkadaşınızla fikirlerinizi paylaşıyorsunuz. Zaman içinde IPTV’nin ve içerik seçeneklerinin artmasıyla televizyon, karşısına geçilip uyuklanan bir alet olmaktan çıkacak.

İnternet televizyonu (IPTV) gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birini yüksek maliyetler oluşturuyor. Geleneksel televizyon yayınlarının maliyeti o kadar düşük ki avantajlarına rağmen IPTV yeni yeni kendine yer ediniyor. TV yayınında görüntü ve ses internet üzerinden aktarılmak için tabir yerinde ise büyük geliyor. Video ve ses internet altyapısı ile aktarıldığı için bilgi kaybı da görülebiliyor. Bu da ses ve görüntü kalitesini etkiliyor. Dünyada geniş bant teknolojinin gelişip hızla yayılmaya başlamasıyla internet televizyonu için altyapı oluşmaya başladı. Aynı zamanda internet üzerinden video izlenmesinde gözlenen popülerlik medya kuruluşlarını bu yönedoğru itiyor. İnternetin insanları dilediklerini izleme, içeriğin kendisini belirleme gibi seçenekler sunması aynı talebin televizyon için de doğmasına sebebiyet veriyor.

Reyting kavgaları bitecek

IPTV’nin getireceği en önemli yeniliklerden biri de reyting ölçümleri olacak. Reytingler hangi programın, hangi kanalın ne kadar izlendiğini göstermesi açısından reklâm verenleri yakından ilgilendiriyor. Şu anki reyting ölçme sisteminde beş-on bin kişi seçiliyor ve onların izledikleri programlara göre reyting rakamları açıklanıyor. Oysa Türkiye’de neredeyse bütün haneler televizyon izleyicisi, bu da milyonlarca insan anlamına geliyor. IPTV ile bağlanan herkesin neyi ne kadar izlediği ölçülebilecek.

Klasik anlamda televizyonda çoğunluğa hitap eden bir program yapılır. Böylece en çok izleyici kitlesine ulaşılmaya çalışılır. Kanal D, Samanyolu TV, Star, Show, Kanal 7 gibi kanallar kitle kanalları olarak önümüze çıkıyor. Bunun yanında tematik kanallar ile kitlesel TV’ye ilgi duymayanlar çekilmeye çalışılır. Haber kanalları, belgesel kanallar, çocuk kanalları bu alana giriyor. Ancak bütün bu kanallarda seyircinin istediğini seçme özgürlüğü yoktur. IPTV insanlara kendi TV akışını oluşturabilme imkanı sağlayacak. Programların bulunduğu bir havuzdan dilediklerini seçerek akşam kendine göre bir yayın akışı oluşturabilir hatta bu yayın akışını arkadaşları ile paylaşabilir. Öyle ki ünlülerin hangi programları takip ettiğini görmek dahi mümkün olabilecek.

Haziran 2006 itibarıyla 1300 ücretsiz IPTV dünya çapında yayın yapıyor. İnternet televizyonu izlemek için genişbant televizyon veya 3G’yi destekleyen bir cep telefonu yeterli olur. Bazı ücretsiz IPTV kanalları reklam alarak Lost ve Desperate Housewives gibi popüler dizileri ücretsiz yayınlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious