Zeki Müren'in hocası 96 yaşında

Zeki Müren'in hocası 96 yaşında.9269
  • Giriş : 25.08.2007 / 19:49:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 04:07:15

Belindeki rahatsızlığı nedeniyle beş yıldan bu yana evden dışarıya çıkamayan udi-bestekâr Rüştü Eriç, 96 yaşına rağmen üretmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak bu kez beste değil, uzun ömrüne sığdırdığı anılarını, bestelerini bir araya getiren kitaplar hazırlıyor.

'Türk Musikisinde Bir Ömür' adlı serinin dördüncü kitabını yazan Eriç, yaklaşık 750 esere imza atmış. Şehremini'de oğlu Fikret Eriç'le birlikte yaşayan Rüştü Bey'in çalışma odasından kimler gelmiş, kimler geçmiş… Zeki Müren, Nevzat Yalçıntaş, Murat Yalçıntaş, Ali Rıza Kural, Ahmet Rasim Küçükusta, Mehmet Tezcan, Erkan Yüksel, Erol Bingöl, Lütfü Güneri, Belkıs Dikmen... Medyatik hoca Yaşar Nuri Öztürk bile bir dönem öğrencisi olmuş. Eriç, udunun tellerine dokunamasa da annesinden kalma kırmızı koltuklu salonunda Alaaddin Yavaşça, Niyazi Sayın, Şekip Ayhan Özışık, Sadün Aksüt, Nevzat Adlığ, Avni Anıl, Şerif İçli gibi bestekârlarla olan anılarıyla yaşıyor. Rüştü Eriç, 1914 İskeçe doğumlu. Udun sesine 6 yaşındayken bir komşunun düğününde duyunca hayran kalmış. İstanbul Radyosu'yla tanışmasına Yesari Asım Bey vesile olmuş. İstanbul'a gelince para kazanmak için mücellithanede çalışan Eriç, Yesari Asım Bey, Süha Ediboğlu gibi isimlerle bu dükkanda karşılaşmış.

İlk bestesini 1952 yılında yapan sanatçı, Zeki Müren'le 1956 yılında tanışır. Ayda dört kere şarkı okumak için TRT'ye gelen Zeki Müren, bir gün Rüştü Eriç'in kapısını çalar ve “Rüştü ağabey sizden ders almak istiyorum.” der. Eriç, “Cumartesi öğleden sonraları ders vermeyi kabul ettim. Bir gün derse gittiğimde 'Bir suzinak şarkı besteledim. Bunu notaya alır mısın?' diyerek okudu.” diyor. O şarkı, bugün de çok sevilen 'Şimdi uzaklardasın, gönül hicranla doldu'dur. Bir yıl süreyle Eriç'ten ders alan Zeki Müren, askere gideceği zaman, kendisine verilen yayın saatini doldurması için hocasından ricada bulunur. Müren o zamanlar canlı yayınlara çıkarken çok heyecanlanır, şarkılarını plağa okur, saati gelince de plaktan yayın yapılırmış. Rüştü Eriç, plaklardan yararlanarak Müren'in şarkılarıyla dinleyenlerin kulaklarının pasını siler ve öğrencisinin yokluğunu kimseye belli etmez. Müren artık ünlü olmuştur, gazino programları film çekimleri ardı sıra gelmektedir. Bu dönemde hocasına birlikte çalışma teklifinde bulunur. Ancak TRT'nin kadrolu elemanı olduğu için kendisine izin çıkmaz. Rüştü Bey, disiplinli hayatının izlerini bugünlere kadar taşımış. Bir zamanlar uduyla insanların gönüllerini şevkle dolduran sanatçı, şimdi hoş sohbeti, nezaketi ve bilgisiyle gönül kazanıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious