Zeki Müren'in kostümleri onarıldı

Zeki Müren'in kostümleri onarıldı.9269
  • Giriş : 08.04.2008 / 10:52:00

Zeki Müren'in adını taşıyan ve müzede sergilenecek olan 58 sahne kostümü onarıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

24 Eylül 1996'da yaşamını yitiren Türk sanat müziğinin unutulmaz sesi Zeki Müren'in 50 yıllık sahne kostümlerinin, ünlü sanatçının mirasçısı olan TSK Mehmetçik Vakfı yetkilileri tarafından onarımı yapılmak üzere kendisine teslim edildiğini bildirdi.

Onarımın yaklaşık 6 ay sürdüğünü, geceli-gündüzlü çalışarak kostümleri ilk yapıldıkları duruma getirmeyi başardıklarını belirten Doğan, ''Aslında kostümler elime ulaştığında heyecanın yanı sıra hüzün de yaşadım. Her biri adeta tarihi eser olan kostümlerin büyük bölümü bana parçalanmış halde geldi'' dedi.

Doğan, kostümlerde yer alan malzemelerin birçoğunun günümüzde artık kullanılmadığını, özellikle üzerlerinde orijinal kristal taşların bulunduğu kostümlerin parçalarını bulmakta oldukça zorlandığını söyledi. Emel Doğan, ''Yırtılan kumaşları bulmak da çok güç oldu. Mezun olduğum 9 Eylül Üniversitesi Moda Tasarım Bölümündeki hocalarımdan da yardım aldım. 5 aylık uğraş sonucu 'Sanat güneşi'nin sahne kostümlerini kurtarmayı başardık'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious