Zeki öğrenciler üst sınıfa geçebilecek

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğ değişti. ’Davranış’ için ’Pekiyi’ verilmeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği yenilendi. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik, 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olacak. İşte yeni yönetmeliğin getirdikleri:

KOPYAYA ’0’ VERİLMEYECEK

İlköğretim okullarının 1, 2 ve 3. sınıflarda sınav yapılmayacak; öğretmen tarafından değerlendirilecek.

4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda, haftalık ders saati 3’ten az olan derslerde bir yarıyılda 2, haftalık ders saati 3’ten fazla olan derslerde 3 kez sınav yapılacak. (Daha önce tüm derslere 2 sınav yapılıyordu.)

Kopya çeken veya sınava girmeyenlere ”sıfır” verilmeyecek, sınavı geçersiz sayılacak ve not hesaplanırken sınav sayısına eklenecek; ailesine haber verilecek.

Seçmeli dersler ile rehberlik ve sosyal etkinliklere not verilmeyecek.

Öğrencilerin başarıları, ders uygulama ve değerlendirme etkinliklerine katılmalarıyla ölçülecek. Sözlü sınav yapılmayacak.

Öğretmenler, sınav sonuçlarını en geç 10 günde açıklayacak.

Özel sağlık kuruluşlarından alınan raporlar geçerli sayılacak.

Kayıtta ikametgah aranmayacak, veli beyanı esas olacak.

Karnedeki davranış maddeleri değişti.

Davranışların karşısına konulan ”Pekiyi”, ”İyi”, ”Orta” ve ”Başarısız” değerlendirmeleri kaldırıldı, yerlerine ”Gelişim Düzeyinin Üstünde”, ”Gelişim Düzeyine Uygun”, ”Desteğe İhtiyacı Var” ifadeleri konuldu.

Bu kişisel ve sosyal beceriler, notla değerlendirilmeyecek.

’Davranışları Değerlendirme Kurulu’ oluşturulacak.

Öğrencilerin sınıf geçmesine veya sınıf tekrarına, 1, 2 ve 3. sınıflarda okul müdürü, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeni karar verecek. 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda ise şube öğretmenler kurulunda karar verilecek.

İlköğretimde sınıf düzeyinin üstünde olanlar, velinin de görüşü alınarak sınıf yükseltme sınavına alınacaklar. Başarılı olanlar bir üst sınıfa geçebilecekler. Daha önce bu ilk 5 sınıf için geçerliydi.

4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda boş geçen dersler için, yetiştirme programı uygulanacak.

ESKİ ÖĞRETMENE NÖBET YOK

Okuldaki öğretmen sayısı yeterliyse kadınlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet verilmeyecek.

Hamile öğretmenlere, doğuma 3 ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmeyecek. (Bu süreler 3 ay ve 6 aydı.)

”Okul değiştirme cezası” verilen ”Dernek, siyasi parti ve sendikaların propagandasını yapmak ve bunlarla ilgili eylemlere katılmak” ve ”Herhangi bir kurum, dernek ve örgüt adına yardım ve para toplamak” hükümlerindeki ”dernek” ifadesi çıkarıldı. Öğrenci velisi, karara 5 gün içinde itiraz edebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious