Zeki Sezer, başörtüsü sorununun varlığını kabul etti

Zeki Sezer, başörtüsü sorununun varlığını kabul etti.8689
  • Giriş : 06.02.2008 / 18:34:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "Başörtüsü sorununun varlığını kabul ediyorum.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye'de başörtüsü sorunu olduğunu; ancak çözümünün 'Anayasa ve yasa değişikliği' olmadığını savundu. Sezer, "Başörtüsü sorununun varlığını kabul ediyorum.

Ancak, sorunu bu yolla aşmanın doğru olmadığını ifade ediyorum." dedi. Başörtüsü sorununun siyasetçilerin çıkardığını savunan DSP lideri, "Yine siyasetçilerin elbirliği ile toplumda gerginlik yaratmadan, uzlaşma ile aşmak için çaba sarf etmesi gerekmektedir." diye konuştu.

Sezer, Meclis'te yaptığı basın toplantısında üniversitelerde başörtüsü yasağını son verecek Anayasa Değişikliği teklifi oylamasına saatler kala, tüm partilere 'uzlaşma' çağrısında bulundu. Özellikle AK Parti ve MHP'ye seslenen Sezer, şunları söyledi: "Daha Anayasa Değişikliği teklifi çalışmaları sırasında, Türkiye kamplara bölündü. Rektörler rektörlerle, kadınlar kendi arasında hatta devletle millet arasında kamplaşma yaşanıyor. İş arapsaçına döndü. Bizim önerimiz, uzlaşma ile başörtüsü sorununun ortadan kaldırılmasıdır. Anayasa ve yasa değişikliği yapmadan, bu sorunu çözmek çok önemli. Halen uzlaşmanın sağlanabileceğine yönelik ümidimi kesmedim. Keskin, yazarlar bile artık, uzlaşmadan bahsediyor. Oylamadan önce sağduyu ve aklıselimin hakim olmasını ve bu işin çözülmesini istiyorum." Sezer, aksi halde yasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini ve bunun da başka sorunları beraberinde getireceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious