Zeki Sezer, Toptan ile görüştü

Zeki Sezer, Toptan ile görüştü.12094
  • Giriş : 04.02.2008 / 17:33:00

DSP Genel Başkanı Sezer, başörtüsü konusundaki Anayasa değişiklik sürecinin durdurulması talebiyle TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köksal Toptan ile yaptığı görüşmeden sonra Meclis'te bir açıklama yapan Zeki Sezer, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın, kişiliği ve uzlaşmayla seçilmesinin toplumda bir rahatlamaya neden olduğunu söyledi. Bu gelinen gergin ortamda Toptan'ın kişiliğinin ve yapabileceklerinin toplum üzerinde olumlu bir etkisinin olabileceğini düşündüklerini ifade eden Sezer, "Sayın Meclis Başkanı'na, Sayın Başbakan ve Sayın Bahçeli'ye ilettiğimiz düşünceleri; bu gerginliğin gereksiz olduğunu, bunun durdurulması, önüne geçilmesi için Anayasa Değişikliği ile türban sorununu çözme girişiminin durdurulması ve önümüzdeki dönemde bir uzlaşı ortamında sorunun çözülebileceği yönündeki görüşümüzü ilettik" diye konuştu.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın bu girişimlerini, 'önemli, anlamlı bir girişim ve doğru bir duruş' olarak değerlendirdiğini dile getiren Sezer, Toptan'ın, "Ama ne yapabilirim bilemiyorum. Düşüneceğim" dediğini aktardı.

Anayasa değişikli nedeniyle toplumda bir gerginlik olduğunu, üniversite camiası ve yargıda önemli sorunlar yaşandığını, kadınların başı açık-örtülü ayrışması yaşadığını savunan Zeki Sezer, sürecin durdurulmasını, toplumdaki tansiyon düştükten sonra konunun ilgili taraflarıyla bir uzlaşma aranmasını talep ettiklerini kaydetti. Sezer, böyle bir uzlaşmanın yakalanabileceğini ve Anayasa değişikliğine gerek kalmadan bir çözümün sağlanabileceğini düşündüklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın, Yüksek Öğrenim Kanunu'nun Ek 17. maddesindeki değişikliğin tekrar ele alınabileceğini söylediğini hatırlatan Sezer, Anayasa değişiklikleri iptal edilmedikçe Ek 17. maddenin ele alınmasının bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

Zeki Sezer, "Sayın Meclis Başkanı bizim bu girişimimizin 'önemli, anlamlı ve doğru bir adım' olduğunu düşündüğünü söyledi. Ama tabii ki siyaset de bir yandan yürüyor. Ne yapabileceğini düşüneceğini söyledi" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorusu üzerine, Toptan'ın izleyeceği yol konusunda kendisine bir ipucu vermediğini dile getiren Zeki Sezer, Toptan'ın konuyu tekrar inceleme eğiliminde olduğunu söyledi.

"Meclis Başkanı'nın sizinle aynı kaygıyı paylaştığı izlenimi edindiniz mi?" şeklindeki bir soruya cevap veren Zeki Sezer, "Aynı kaygıyı paylaşıp paylaşmadığı izlenimini söylemeyeyim. Bilmiyorum ama 'gerginlik olmaması gerekir, gerginliklerin aşılması gerekir' noktasında olduğunu Sayın Meclis Başkanımızın biliyorum" şeklinde konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious