Zeki Sezer: 'Başbakan endazeyi kaçırmamalı'

Zeki Sezer: 'Başbakan endazeyi kaçırmamalı' .10135
  • Giriş : 20.09.2007 / 15:15:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "Bir Başbakan gerektiğinde sert de konuşabilir. Fakat hiçbir durumda endazeyi kaçırmamalıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına yönelik düzenlemeye" tepki gösterenlere, "Ortada tartışmaya açılan bir metin yok. İşlerine baksınlar" diyerek "yine endazeyi kaçırdığını" savundu.
Bir Başbakan'ın "her eleştiriye yanıt verme mecburiyeti olmadığını" ifade eden Sezer, "Ama yanıt verme gereksinmesini duyduğu hallerde mutlaka ve mutlaka ölçülü olması gerekir" dedi. Sezer, şunları kaydetti:
"Sayın Erdoğan birden celalleniyor. Hatta bazen, bir Başbakan'a yakışmayacak derecede hakaretlere varan çıkışlar yapıyor, bazen de Başbakanlık Sözcüsü tarafından tekzip edilen sözler sarf ediyor.
Sayın Başbakan, bazı durumlarda da bir bakıyorsunuz, en demokrat kendisiymiş gibi bir tutum sergiliyor. Tabii, demokrasiyi nasıl algıladığı konusu hala bir netlik kazanmış değil ama, bu durum, Başbakan'ın, demokrasinin olmazsa olmazlarından olan katılımcılığa hiç tahammül edemediğini çok net olarak ortaya koyuyor. Bu, son derecede tehlikelidir. Çünkü böyle bir tahammülsüzlüğü demokratik hiç bir ülkede görmek olası değildir. Bir Başbakan gerektiğinde sert de konuşabilir. Fakat hiçbir durumda endazeyi kaçırmamalıdır. Çünkü sertlik başka, nezaket ve ölçü başkadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious