Zeki Sezer: Bizi dinleseler böyle olmazdı

Zeki Sezer: Bizi dinleseler böyle olmazdı.7636
  • Giriş : 19.03.2008 / 15:31:00

DSP lideri Sezer, AK Parti'ye açılan kapatma davası sürerken Anayasayı değiştirme girişiminin, hukuk devleti olma özelliğine yara vereceğini öne sürerek, ''Bu girişim yeni kargaşanın habercisidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AK Parti'ye açılan kapatma davası sürerken Anayasayı değiştirme girişiminin, hukuk devleti olma özelliğine yara vereceğini öne sürerek, ''Bu girişim yeni kargaşanın habercisidir'' dedi.

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Sezer, AK Parti'ye açılan kapatma davasının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İspanya'daki açıklamasıyla, ''Türbanla ilgili bombanın pimini çektiğini'' savunan Sezer, bu açıklamanın ardından Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yaptığı temasları anlattı.

Sezer, gelinen noktada yeni bir aşamaya girildiğine işaret ederek, ''Sayın Başbakan'ın Madrid'deki konuşmasından sonra Bahçeli'nin yaptığı açıklamayla olaylar hızlandı. Şimdi de MHP'nin yeni bir önerisiyle mahkeme süreci devam ederken, yeni Anayasa Değişikliği yaparak, süreci etkileme girişimleri gözleniyor. Bu yeni kargaşanın habercisi'' diye konuştu.

MHP'nin, ''Partiler yerine kişiler cezalandırılsın'' yönündeki önerisine karşı çıkan Zeki Sezer, ''Partiler kapatılmasın, içimize sindiremeyiz ama milletvekili, başbakan, parti genel başkanı da olsak, hiçbirimizin yasalara, anayasaya aykırı davranma hakkımız olmamalı. Yönetilenler kadar yönetenler de yasalara uymak zorundadır'' değerlendirmesinde bulundu.

''(KİŞİLER CEZALANDIRILSIN) DEMEK ÇOK GERÇEKÇİ DEĞİL''-

Dokunulmazlıkların kaldırılması için daha önce bir girişim başlattıklarını ancak yalnız kaldıklarını belirten DSP Genel Başkanı Sezer, şöyle devam etti:

''7 fezlekeyle Meclise gelip bir kişi başbakan olmuşken ve dokunulamazken, 'Kişiler cezalandırılsın' demek çok gerçekçi değil. Mahkeme devam ederken, anayasayı değiştirme girişimi, hukuk devleti olma özelliğine yara verir. Bu Türkiye'yi bir kaostan, başka bir kaosa sürükler. Her zaman olduğu gibi biz yine uyarıyoruz. Türbanla ilgili bizim dediğimiz gibi süreç durdurulup, toplumsal uzlaşı süreci başlatılsaydı, bugünkü noktaya gelmeyecektir.''

Sezer, ekonomide yaşanan gelişmelerin AK Parti'ye açılan davaya bağlanmasını da eleştirerek, daha önce de ekonominin ''S.O.S'' verdiğini ileri sürdü.

Bu aşamada sorunları aşmak için kavgacı tutumlardan vazgeçilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin şu an sağduyuya ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Zeki Sezer, şöyle dedi:

''Sağduyuda hepimize görev düşüyor, ama öncelikle Sayın Başbakana ve onun partisine düşüyor. Bu dava açıldıktan sonra Siirt, Mardin, Şanlıurfa ve Batman'da yaptığı konuşmalar, gerginliği azaltmaya hizmet etmedi, etmiyor. Başbakan geçen Pazartesi sağduyu tavsiyesinde bulundu, ama dün Çanakkale ve İstanbul'da yaptığı açıklamalar, gerginliği tırmandırmaya katkı verecek şekilde. Herkesin yasalara, yargıya güvenme zorunluluğu var.''

-''YÜZDE 90 OY BİLE ALSA...''-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan DSP lideri Sezer, ''Parti kapatmaya karşı olduğunuzu söylediniz. Sizin bir öneriniz var mı?'' şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

''Parti kapatılmasına Türkiye'nin sürüklenmeyeceği bir demokrasiyi hep birlikte hayata geçirmeliyiz. 'Kim ne yaparsa yapsın parti kapatılmaz' demek, demokratlığın değil, hukukun üstünlüğünün yok edildiği bir devleti çağrıştırır. Mahkeme devam ederken, anayasayı değiştirme girişimi, hukuk devleti olma özelliğine yara verir. Bir karışıklıktan, bir başka karışıklığa, bir kaostan başka bir kaosa Türkiye'yi sürükler. Herhangi bir başbakan veya kişi, yüzde 47 değil, yüzde 90 oy bile alsa, 'Adam öldürme, hırsızlık yapma, yolsuzluk yapma hakkına sahibim' diyebilir mi? Anayasal suç teşkil eden konuları da bundan ayırmamak gerekir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious