Zeki Sezer: Cumhurbaşkanı da uzlaşmayla seçilmeli!

  • Giriş : 10.08.2007 / 17:09:00

DSP Genel Başkanı Sezer, Cumhurbaşkanının da TBMM Başkanı gibi uzlaşmayla seçilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DSP Parti Okulunda, 4. Dönem Gençlik-Liderlik Eğitimi Programının tamamlanması nedeniyle düzenlenen sertifika törenine katılan Sezer, gençlerin siyasetten dışlanmasının büyük bir haksızlık olduğunu kaydetti.
TBMM Başkanlığı seçimine de değinen Sezer, AK Parti içinden diğer partilerin de desteğini alan bir ismin aday gösterilmesinin "önemli bir adım" olduğunu kaydederek, cumhurbaşkanlığı seçiminin de aynı şekilde uzlaşmayla, toplumu girmeden gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Sezer, şöyle konuştu:
"Öyle sanıyorum ki, AKP bu konuda bir dayatmayla karşımıza gelmeyecektir. O zaman biz de gerekli katkıyı veririz ama yine dayatmayla gelirlerse biz de onların karşısında oluruz. Umuyorum ki, AKP, TBMM Başkanlığı seçiminden üzerine düşen dersi almıştır. Başbakan'ın verdiği uzlaşma ve diyalog sözünü tutmasını bekliyoruz."
Sezer, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köksal Toptan'ın TBMM Başkanı seçilmesinden sonra yaptığı değerlendirmenin, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığına destek olarak yorumlanıp yorumlanmayacağına yönelik sorusu üzerine, şunları söyledi:
"Sayın Başbakan aksi yönde davranıncaya kadar seçim gecesi parti genel merkezinin balkonundan yaptığı konuşmaya uyacak demektir. Buna inanmak istiyoruz ama bunun dışında hareket ederse karşısında sadece bizi değil, bu milleti bulur. Yani Sayın Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olacaktı ise bu süreç niye yaşandı? Sayın Gül, 'meydanların sesine kulak vermek lazım' diyor. Gül'ün katıldığı meydanların dışında başka meydanlar da vardı. Kimse kusura bakmasın, bu seçim Cumhurbaşkanı seçimi ya da referandumu değildi. Bu seçim Abdullah Gül'ün adaylığıyla ilgili bir referandum değil. Eğer farklı düşünüyorsa Sayın Gül partisine de Sayın Başbakana da haksızlık ediyor demektir. Başbakan'ın dünkü sözlerini biraz da kırmadan ikna etmek için söylenmiş sözler olarak değerlendiriyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious