Zeki Sezer: 'DSP Türkiye'nin güvencesidir'

Zeki Sezer: 'DSP Türkiye'nin güvencesidir'.10135
  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Zeki Sezer, Atatürk Havalimanı’nda, İzmir’deki Cumhuriyet mitingi ve solda birlik çalışmaları hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "CHP ve DSP birbirini teslim alma çalışması yerine, bugünkü iktidardan, kötü gidişten, AKP’den Türkiye’yi kurtarabilecek güçlü yapıyı ortaya koyma çalışmasını, iradesini becerebilmelidir" dedi.

İzmir mitinginin muhteşem olduğunu belirten Sezer, "Halide Edip’in önünü çektiği, 1919’da İzmir’deki toplantıyı anımsatan, Türkiye’yi bir açmazdan çekip çıkartan toplantılar süreci tamamlanmış oldu. Bugün şunu söyleyebilirim ki artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" diye konuştu.

Türk milletinin, Atatürk’e, demokrasisine, Cumhuriyetine ve ulusal birliğine her koşulda sahip çıkacağını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyleyen Sezer, mitinglere öncülük eden sivil toplum örgütlerini ve toplantıları gerçekleştiren halkı kutladığını bildirdi.

Bu toplantıları, hem dünya, hem Türkiye kamuoyunun doğru bir şekilde değerlendireceğini dile getiren Sezer, şunları kaydetti:

"Derdimiz çok. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü büyük tehdit altında, laik demokrasi tehdit altında. Bu sorunları aşabilmek için de güçlü bir yapıya ihtiyaç var. Bu güçlü yapıyı ortaya koyabilmenin bugünkü siyasal ortam koşullarında önde gelen bir koşulu da güç birliklerini hayata geçirebilmektir ki soldaki iki önemli parti olan CHP ve DSP’nin güç birliğini öteden beri hem savunduk hem talep ettik. Şimdi de o konuda görüşmeler yapılıyor. Ama bu aşamada şu olmalı diye düşünüyorum; CHP ve DSP birbirini teslim alma çalışması yerine, bugünkü iktidardan, kötü gidişten, AKP’den Türkiye’yi kurtarabilecek güçlü yapıyı ortaya koyma çalışmasını, iradesini becerebilmelidir. Bunun için de sağduyuyla, iyi bir şekilde, içtenlikle çalışıyoruz. Olması gereken şu; bakınız CHP tek başına anamuhalefet. Çok güçlü bir milletvekili sayısıyla parlamentoda.

AKP Türkiye’ye karşı yanlışlıklar yapıyor. Ona karşı bir umut yaratabilmiş olsaydı, bugün bize gerek olmazdı."

"DSP TÜRKİYE’NİN GÜVENCESİ"

DSP’nin hangi oyu almış olursa olsun Türkiye’nin güvencesi olduğunu ifade eden Sezer, "(Orada DSP var, gün gelir güvenli yapısıyla, sağlam örgüt yapısıyla, projeleriyle Türkiye’nin güvencesi olarak ortaya çıkar)

beklentisi toplumda var. Türkiye’de DSP’siz siyasal ortamı yaratmayacak birliktelikleri hayata geçirmemiz lazım" diye konuştu. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, birliktelik çalışmalarında nihai sonucun asıl olduğunu söyledi. Sezer, "Ona göre topluma bir birliktelik fotoğrafı verilmelidir. Toplumumuzu zaten yeterince biz siyasetçiler olarak öteden beri çok yanılttık. Artık yanıltmamamız gerekir. Yanıltmayan siyaset, çözüm üreten yapıya kavuşmalı. Bunun için içtenlikle çalışıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious