Zeki Sezer: Erdoğan ayağını denk alsın

Zeki Sezer: Erdoğan ayağını denk alsın.12452
  • Giriş : 01.09.2008 / 20:15:00

Sezer, Montrö ve Kafkasya’daki gelişmeler konusunda Erdoğan’ın ayağını denk alması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Biçer / Vakkas Arslan

DSP Tarsus İlçe Teşkilatını ziyareti sırasında bir konuşma yaparak, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çatan Sezer, Montrö anlaşmasına sahip çıkılamadığını ifade etti.

DSP'li Sezer, Kafkasya'da gelişmeleri kaygıyla takip ettiklerini belirterek; “Bazı ülkelerin açıklamaları savaşın bitmediğini yeni başladığını gösteriyor. Bu arada Türkiye'mizin boğazları Çanakkale ve İstanbul boğazları çok büyük önem arz ediyor. Bazı savaş gemileri bu boğazlardan geçerek Karadeniz'e ulaşıyor. Bir Montrö anlaşması var. Bu anlaşma dünya da örneği olmayan tek anlaşmadır. Montrö anlaşmasının korunması ve ona uygun hareket edilmesi son derece önemlidir. Bölgenin ve Türkiye'nin geleceği açından çok önemlidir. Başbakan umarım Montrö allaşması delinmez diyor. Bir başbakanın bunu söylemesi çok büyük bir üzüntü kaynağı, sen niye başbakansın, sen niye yönetimdesin diye sormak lazım. Delinmesini önleyeceksin, önleyemiyorsan, kararlı duruşu olanlar Türkiye'nin gücünü bilenler, gelecek önleyecek. Örnek mi, 1974'de Kıbrıs'ta kararlı duruşu gösterebilenlerin devamı olanlar, demokratik solcular gelecek. Bizim partimize ilgi her geçen gün artmaktadır. 6 yıldır bu hükümet, bu başbakan pembe tablolar çiziyor, bunların ötesinde hiçbir şey yapmamıştır.”dedi.

Sezer: “Ülkemizin bir orta doğu politikası yoktur. Başkalarının peşinden sürükleniyor. Örneğin Kosova bağımsızlığı ilan etti. Bir başka ülke onu kabul etti diye mi kabul ettik. Yoksa samimiyetle mi kabul ettik. Şimdi Kafkasya'daki gelişmeleri başka ülkelerinin duruşuna göre mi değerlendireceğiz, yoksa bir Kafkasya projemiz var mı? Denebilir ki şimdi başbakan Kafkasya istikrar platformu girişimi başlattı. O konuda büyük bir kaygımız var. Zaten ölü doğmuştur. Ruslar öyle bir şey olmaz diyor, Ermeniler biz Ruslarla görüşmeyiz diyor. Bizim başbakanımız da balkan platformu oluşturmaya çalışıyor. İstikrar platformu denilen şey bize birilerinin dayattığı Ermenistan ile bazı ilişkilerin maç bahanesi ile başlatılması sonucunu doğuracak bir girişimdir diye soruyorum. Bu Kafkasya platformu Ermenistan'ın bazı haksız taleplerinin görüşülmeye başlanmasının aracımıdır diye soruyorum. Öyleyse başbakan ayağını denk alsın. Şimdi Cumhurbaşkanı Ermenistan'a(Erivan'a) Ermenistan-Türkiye maçına gitmeye hazırlanıyor. Gidebilir. Ama onu bir dış politika malzemesi haline getirmesin. Dış politika böyle ayaküstü verilen kararla hafife alınacak bir şey değildir.”şeklinde konuştu.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*