Zeki Sezer: "Korkum Kürt devleti kurulması!"

Zeki Sezer:
  • Giriş : 26.11.2007 / 09:46:00

Sezer, dokunulmazlıkların bir an evvel kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP lideri Sezer, güncel ve siyasal gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatılmasına ilişkin davayı değerlendiren Sezer, parti kapatmaların çözüm olmadığını belirtti. Anayasa’daki “odak olma” tarifine dikkat çeken Sezer, “Bunu görerek yargıya taşıyan yargı mensuplarına da haksızlık etmemek lazım. Yargı yasalara göre hareket ediyor. Burada tabi Anayasa Mahkemesi’nin sonucunu beklemek lazım” dedi.

“Parti kapatmak çözüm olmadı ama bunun tedbirini siyasiler olarak bizler çoktan almalıydık” diyen Sezer, şunları söyledi:

“DTP parlamentoya girince bir fırsat olarak değerlendirilmişti. Ancak DTP’liler bu fırsatı teptiler. Gereği gibi kullanamadılar. Türkiye’de siyasetin normalleşmesi için bir fırsat olabilirdi bu. Ama şu ana kadar ki uygulamaları, tavırları duruşları ne yazık ki bunu sağlayacak şekilde gelişmedi. DTP bundan sonra kendini toparlayabilecek mi ona bakmak lazım. Terörün dışında olduğuna kesin olarak karar verip öyle davranabilecek mi? Bunu görmek lazım.”

-DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRALIM-

MHP’nin dokunulmazlıklarla ilgili getirdiği önerinin sınırlı olduğunu ifade eden Sezer, demokrasilerde “kişiye özgü” yasa değişikliklerinin doğru olmadığının altını çizdi. Öteden beri dokunulmazlıkların kaldırılmasını istediklerini söyleyen Sezer, “Bürokrasideki diğer dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğini dile getiriyor hükümet ancak bu işin oyalanmasına yönelik bir süreç. Hükümet ipe un sermek için bunu kullanıyor. Kaldır kardeşim, senin elinde. Bunun için Anayasa Değişikliği gerekmiyor. Hükümetsin gereğini yap” diye konuştu. Hiçbir suçlunun siyasette de bürokraside de suçuna rağmen dokunulamamasının yanlış olduğunu belirten Sezer, “İktidardaki ve muhalefetteki partiler olarak bize düşen görev dokunulmazlıkların kaldırılmasını sağlamak. Biz muhalefet partileri olarak bir Anayasa Değişikliği hazırlayıp Meclis’e sunabilirsek aslında Başbakan Erdoğan’ın da elini güçlendirmiş olacağız” diye konuştu.

-KÜRT DEVLETİNDEN VAZGEÇMEDİLER-

Zeki Sezer, Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin son açıklamalarını hatırlatan Sezer, Barzani’de ağız değiştirmiş gibi gözüktüğünü söyledi. Sezer şöyle devam etti:

“Bu çok büyük soru işareti. Barzani kendi duruşundan, bağımsız devlet arayışından vazgeçmiş değil. Bizim şu anda alındığı söylenen tedbirlere bir taraftan kaygıyla, bir taraftan da soru işareti ile bakmamız gerekiyor. Onlar kendi taleplerinden vazgeçecek değiller. Kamuoyunun ve muhalefetin baskısıyla çıkmış olan tezkereyi kullandırmamak için bazı bahaneler üretiliyor. Hükümet tezkereyi kullanamayacağı için başka türlü çözümü gerçekleştiriyormuş havası vermeye çalışıyor.

Oradaki PKK’lılar şimdiden dağılmış durumda. Harekat bundan sonra zamanında yapılacak bir harekat gibi başarı getirmeyecek ne yazık ki. O tezkere alınınca gereği yapılmalıydı. Harekat konusunda çok geç kalındı. Kuzey Irak konusu bir uluslar arası konu haline geldiği için karışanı çoğaldı. Korkum, fiilen Birleşmiş Milletler eliyle bir Kürt devleti kurulması.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious