Zeki Sezer para için ne söyledi?

Zeki Sezer para için ne söyledi?.10247
  • Giriş : 11.04.2009 / 22:25:00

DSP Genel Başkanlığından istifa eden Zeki Sezer, “Çok üzgünüm, en çok para konuşuluyor.'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Parti Meclisi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada istifa dilekçesini bugün Genel Sekretere vereceğini kaydederken, partiden ayrılırken kararından vazgeçmesini isteyen partililere ise “kararlı” olduğunu ve Kurultay'da da aday olmayacağını söyledi. Sezer, “Çok üzgünüm, en çok para konuşuluyor. Birileri özellikle bizi de oraya çekmeye çalışıyor veya 'o tartışılırsa demokratik solun ağırlığı kaybolur' diye düşünüyor olmalılar'' diye konuştu. 2004 yılı Temmuz ayının sonunda genel başkanlık görevini üstlendiğini söyleyen Sezer “Şu anda parti kasasında 29 küsur trilyon paramız var'' dedi.

Sezer, Büyük Anadolu Oteli'nde yapılan İl ve belediye Başkanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, DSP'nin yerel seçimlerde belediye sayısı ve oy oranını artırmasına rağmen istedikleri sonucu alamadıklarını söyledi. Bu nedenle kendilerini başarılı sayamayacaklarını kaydeden Sezer, Türkiye'nin DSP'ye her zaman ihtiyacı olduğunu söyledi. Kimilerinin DSP'yi başka yerlere taşımaya çalıştığını ancak DSP'nin Türkiye'nin geleceği olduğunu savunan Zeki Sezer, “Öteden beri söylediğim, inandığım ilkeler vardır. Başarılı olamayanların bulunduğu kurumun da ülkenin de önünü tıkamaması gerektiğine inanıyorum. Bugün DSP Genel Başkanlığı'ndan istifa ediyorum. Ama daha öncede söyledim iliklerine kadar demokratik sol siyaseti benimsemiş, bu ülkeyi, toplumu seven birisi olarak demokratik solcu öleceğim. İstifa dilekçemi genel sekreterimize vereceğim. İstifa dilekçem uzun bir dilekçe olmayacak. Sizlerden ricam, bu konuşmamı o dilekçenin eki olarak algılayınız'' şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE AKP-CHP ÇIKMAZI YAŞIYOR”

Siyasetin AKP-CHP ekseninde gerçekleştiğini ve Türkiye'nin 'AKP-CHP çıkmazı' yaşadığını söyleyen Sezer, şöyle konuştu:
“DSP her zaman Cumhuriyet'e yönelik tehditlere karşı bir partidir. Ulusal değerlere sahip çıkan bir partidir. Ancak son zamanlarda bu ulusalcılık konusu biraz başka yerlere çekiliyor. Ulusalcılığımızdan vazgeçecek değiliz. Ama ulusalcılığı bir ırkçılık gibi, kafatasçılık gibi de algılamayacağız. Zaten hiç bir demokratik solcu da öyle düşünmez. DSP, ortanın solu hareketiyle başlayan süreçten itibaren Cumhuriyet'e yönelik hareketlere karşı dimdik ayakta durmuş, ama her türlü darbeye de karşı durmuş bir partidir. Bunun için son zamanlarda kimi kesimlerin yaptıklarıyla DSP'nin felsefesinin, duruşunun örtüşmesi mümkün değil. Bülent Ecevit, darbelere karşı hep direnmişti, hatırlayacaksınız. 1980'de gerçekleşen darbeden sonra Atatürk'ün kurduğu CHP kapatılırken, 'Atatürk'ün partisini kapatamazsınız' diye tek başına mücadele vermiş, bu uğurda hapislere girmiş Ecevit'in kurduğu partidir DSP... Bugün gerçek CHP kapatılırken Ecevit'i mücadelede yalnız bırakanlar, şimdi başka arayışlar peşindedir. Bu arada, bazıları DSP'yi de oraya doğru yönlendirme çabası içindedir. Buna herhalde geçit vermeyeceksiniz.''

“TEDBİR KARARI KALDIRILMALI”

DSP'de bazı milletvekillerinin yerel seçimlerden sonra parti Disiplin Kurulu'na verildiğini hatırlatan Sezer, bu konuda yorum yapmanın doğru olmadığını belirtirken “Ancak şimdi bir kurultay sürecine girdik, bu kurultay sürecinde yanlış algılamalara yer vermemek için, DSP'nin demokratikliğinin bir gereği için, bilemiyorum ona bir hakkım var mı ama Parti Meclisi'mizin o süreçte tedbir kararlarını kaldırmasını öneriyorum'' diye konuştu.

“29 KÜSUR TRİLYON PARA VAR”

Sezer, partinin parasıyla ilgili tartışmaları da değerlendirdi. Son günlerde en çok paranın konuşulduğunu bunun da kendisini üzdüğünü söyleyen Sezer, “Birileri özellikle bizi de oraya çekmeye çalışıyor veya 'o tartışılırsa demokratik solun ağırlığı kaybolur' diye düşünüyor olmalılar'' diye konuştu. 2004 yılı Temmuz ayının sonunda genel başkanlık görevini üstlendiğini söyleyen Sezer “Şu anda parti kasasında 29 küsur trilyon (milyon) paramız var'' dedi. 2002-2004 yılları arasında ne kadar para harcandığını da sormak gerektiğini kaydeden Sezer partinin parasıyla ilgili tartışmalardan sonra Anayasa Mahkemesi'nin hesapları incelenmesi ve denetlemesini istediğini söyledi.

“BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN”

Sezer partililere “Genel başkanlıktan ayrılıyorum. Ama demokratik solcu öleceğim. Hakkınızı helal edin. Hepinize başarılar diliyorum'' sözleriyle veda ederken, salondaki bazı partililer de istifa kararından vazgeçmesi ve Kurultay'da aday olmasını istediler. Sezer ise istifa kararından vazgeçmeyeceğini ve Kurultay'da da aday olmayacağını söylerken bir partili Sezer'e ''Sayın başkanım, ne dönenler oldu'' dedi. Sezer ise ''Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan'' karşılığını verdi. Kimi partililerin ise Sezer'in boynuna sarılarak ağladığı dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*