Zeki Sezer: Sokak kabadayılığı üslubu

Zeki Sezer: Sokak kabadayılığı üslubu.10419
  • Giriş : 30.01.2009 / 19:20:00
  • Güncelleme : 30.01.2009 / 18:47:37

''Gazze'deki katliama karşı durmak, sokak kabadayılığı üslubuyla değil, devlet adamı niteliğiyle olmalı''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer, parti genel merkezinde, Çankaya ile Eskişehir'in Tepebaşı ve Odunpazarı belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, dün Davos'ta yaşanan gerginliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Davos'taki Gazze panelinde yaşananların, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iç politika için kullanmaya çalışacağı, ancak gerçekte dış politikada çok da hazırlıklı devlet adamı olmadığı niteliğini gösteren bir olay olduğunu'' savunan Sezer, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in konuşmasını da ''son derece sert, yüksek tonla yapılmış ve bölgedeki huzura hizmet etmeyecek konuşma'' olarak değerlendirdi. Sezer, şöyle konuştu:

''Başbakan, başka konularda sus pusken, bu oyuna gelip bu konuda bir devlet adamının çok da yapmaması gereken tavırdaydı. Başbakan'ın İsrail'in Gazze'de yaptığı olaylara tepkisini ortaya koyması son derece doğruydu. Gazze'deki katliama karşı durmak sokak kabadayılığı üslubuyla değil, devlet adamı niteliğiyle olmalı. Başbakan, bu girişimi iç politikada kullanmak üzere yapmışsa, kabul edilebilir değil.

O tavırla arabuluculuk imkanı da ortadan kalkmış oldu. Türkiye'nin uluslararası ilişkileri Başbakanın iç politika hesaplarına kurban edilemez. Filistinli kardeşlerimizle birlikte olduğumuzu ortaya koymalıyız ama bunu yaparken devlet adamı kimliğini ortaya koymak gerekir.

Başbakan, 'Ben diplomat değilim' diyor. Kimse de ondan diplomat olmasını beklemiyor. Ama Başbakanımızın devlet adamı olmasını, devlet adamı gibi davranmasını beklemek hakkımız. Ayrıca böyle bağırıp çağırarak sonuç almak ne kadar mümkün onu da süreç gösterecek.''

-ÇANKAYA'YA TİYATROCU ADAY-

Sezer, yerel seçimler yaklaşırken, Türkiye'de üreten, iş yapan, namuslu yönetimleri iş başına getirmeye ve toplumsal gerginliği azaltmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

DSP'li belediyelerin çağdaş şehircilik anlayışıyla projeler ürettiğini belirten Sezer, adaylarının seçimi kazanmasıyla Türkiye'nin yönünün çağdaşlık olacağını savundu.

Sezer, Eskişehir Tepebaşı adayının bir önceki dönemde de belediye başkanlığı yapan Ahmet Ataç, Odunpazarı adayının Nur Süllü ve Çankaya adayının tiyatrocu Turgay Yıldız olduğunu açıkladı.

Zeki Sezer, bir soru üzerine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday çıkarmama durumlarında bir değişiklik olmadığını belirttti.

DSP'nin Çankaya Belediye Başkan adayı Turgay Yıldız, bir soru üzerine, daha önce CHP'ye üye olduğunu belirterek, ''Bu kötü bir şey değil. Suç da değil'' dedi. Yıllarca siyasi mizah yaptığını, siyasetçileri eleştirdiğini anlatan Yıldız, şimdi siyasetin içinde yer almanın zor olacağını söyledi. Yıldız, ''Ankara'nın başkenti'' olarak nitelediği Çankaya'yı, seçimi kazanarak taçlandırmak zorunda olduklarını ifade etti.

Ahmet Ataç da Tepebaşı Belediye Başkanlığı'na yeniden seçilmek için iddialı olduğunu belirtirken, Nur Süllü de Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile başarılı hizmetler yürüteceklerini söyledi ve ''Kimse gözünü Eskişehir'e dikmesin'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*