Zeki Sezer türban konusunda konuştu

Zeki Sezer türban konusunda konuştu.12094
  • Giriş : 02.02.2008 / 15:05:00

DSP Genel Başkanı Sezer: "Türban konusunda başlatılan gerilimli süreç acilen durdurulmalı"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, türban konusunda başlatılan gerilimli sürecin acilen durdurulmasını istedi.

Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin her alanda önemli ve büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu öne sürerek, "Çözüm bekleyen iç ve dış sorunlar, AKP Hükümeti'nin sergilediği aymazlık nedeniyle her geçen gün daha da büyümektedir. Türkiye her geçen gün karanlığa, derin bir kaosa ve önlenemez bir bunalıma sürüklenmektedir." dedi.

Ülkedeki olumsuz gelişmelere karşın AK Parti hükümetini aymazlıkla suçlayan Sezer, bütün sorunlara Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın İspanya gezisinde başlattığı türban tartışmasının eklendiğini söyledi. Sezer, AKP ve MHP'nin, tümüyle oy devşirmeye yönelik bu "türban operasyonunu" yaptıklarını, üniversitelerdeki bilim adamlarının ve öğrencilerin kamplara bölündüğünü ardından da, devlet ile halkı karşı karşıya getirecek çok tehlikeli boyut kazandığını iddia etti. Sezer, Üniversitelerarası Kurul'un konuyla ilgili bildirisine, bazı üniversite öğretim üyeleri de "karşı imza kampanyası" başlattıklarını belirterek, DSP olarak görüşlerini söyle açıkladı:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kazanımları ve vazgeçilmez değerleriyle, Türk Milleti'nin yaşamsal önemdeki inanç, kabul ve değerleri, birbirlerini bütünleyen ve güçlendiren hususlardır.

Bu bağlamda; Tam bir demokratik anlayışa dayalı ortak aklın ve sağduyunun egemenliğinde, toplumsal uzlaşma, hoşgörü içerisinde halledilmesi kesinlikle mümkün olabilecek bir konuyu, toplumsal bölünmenin ve Devlet-halk ayrışmasına neden olacak bir kavganın "ana fikri" haline getirmek, bu ülkeye yapılabilecek kötülüklerin en büyüğüdür! Türkiye'nin, karşı karşıya bulunduğu ve acil çözüm bekleyen sorunları yanında, yeni gerilimlere ve kaosa neden olabilecek gelişmelere asla tahammülü kalmamıştır.

AKP ve MHP'yi, sağduyudan uzak ve tümüyle oy kazanma telaşına yönelik olduğu anlaşılan bu girişimlerini, yaşanan son olumsuzlukları da göz önünde bulundurarak, yeniden değerlendirmeye çağırıyoruz. Toplumsal uzlaşma yaratılacak ortam tesis edilinceye kadar, türban konusunda başlatılan gerilimli süreç, acilen ve kesinlikle durdurulmalıdır."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious