Zeki Sezer'e göre bu sivil darbe

Zeki Sezer'e göre bu sivil darbe.10247
  • Giriş : 05.07.2008 / 20:56:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ergenekon soruşturması ile ilgili olarak, "Açık söylüyorum; bir sivil darbe girişimi ile karşı karşıyayız; ama buna izin vermeyiz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zeki Sezer, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde partisince düzenlenen 'Yoksulluğa Başkaldırı' mitingine katıldı. Burada partililere hitap eden Sezer, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

Sezer, iktidarın din ile oy kapatmaya çalıştığını iddia etti. Sezer, "Zor bir dönemden geçiyoruz. Millet inim inim inliyor yoksulluk kıskacında. Bizim iktidarımız ne yapıyor? Bunları unuttu milletimiz dini ile imanı uğraşıyor; onun üzerinden oy kapmaya çalışıyor. Kusura bakma Başbakan; biz dinimizi imanımızı senden öğrenecek değiliz. Biz dinimizi de iyi biliriz, imanımızı da iyi biliriz. Sen işsizliğe bak, sen yoksulluğa bak, sen çiftçinin haline bak. Milletimizi, kadınlarımızı birbirine düşürmeye çalışıyorlar ve ne yazık ki mesafe de alıyorlar. Neymiş; başını örten kadınlar, örtmeyen kadınlar. Ya Başbakan, uğraşacak başka konu kalmadı mı? Bak gel Lüleburgaz'a gör. Bu alanda kadın dolu, başı örtülü olan var açık olan var. Sen onları birbirine nasıl düşüreceksin. Başını örten de bizim, örtemeyen de bizim." şeklinde konuştu.

Sezer, konuşmasında Ergenekon Soruşturması ile ilgili gelişmelere de değindi. Sezer, şunları söyledi;

"Son günlerde yaşanan olayla değinmemek olmaz. Açık söylüyorum; bir sivil darbe girişimi ile karşı karşıyayız; ama buna izin vermeyiz. Darbenin her türlüsüne karşı olan Demokratik Sol, sivil darbeye izin verir mi? Bakınız; ordumuzun en üst düzeyinden emekli olmuş generalleri, paşaları, kuvvet komutanlarını, Ordu komutanlarını sorgusuz sualsiz alıp, Türkiye'de bir korku imparatorluğu yaratmaya çalışıyorlar. Ey Başbakan! Sen korku imparatorluğunu yaratmaya çalış. Korkmuyoruz, korkamayacağız, üstüne üstüne gideceğiz."

Sezer, şöyle devam etti; "Gazeteciler alınıp götürülüyor çirkin bir şekilde; işadamları, her kesimden insanlar... Ancak darbe dönemlerini hatırlatan yöntemlerle sindirilmeye çalışılıyor. Dediğim gibi korku imparatorluğu, korku krallığı yaratmaya çalışıyorlar; ama bilmiyorlar ki biz çılgın Türkleriz, kim bizi korkutacakmış şaşarız. Ergenekon davası Ergenekon Soruşturması diye bir şey uydurdular; 1 yıldır insanları tutuklu tutuyorlar, ortada iddianame yok, suçlama yok. Dediğim gibi millete korku salmaya çalışıyorlar. Sadece sisteme karşı sivil darbe girişimi değil, hukukun üstünlüğüne karşı, yargıya karşı da, onları da siyasallaştırarak bir başka darbe girişimindeler. Buna da izin vermeyiz, boşuna uğraşıyorsunuz."

Sezer, iktidara Hitler benzetmesi de yaptı. Sezer, şu ifadeleri kullandı; "Avrupa'nın ortasına seçimle iktidara gelip sonra çevresini kana bulayan rejimler oldu. Hitler'den söz ediyorum. Ülkesini de, Avrupa'yı da, dünyayı da ne hale getirdi. Şimdi bugünkü iktidarın uygulamaları baskıları, yaptıkları aynen onun yaptıklarını hatırlatıyor. Ey Başbakan! Bu millet Hitler'leri kabul etmez, Hitler'lere geçit vermez."

Sezer, "Ordumuzu yıpratmaya çalışıyorlar. Ordumuza, yargımıza karşı girişimlerle haksızlık yapıyorlar. Ama bize haksızlık yapanın hesabını da mutlaka onlardan sorarız. Yanlarına kalacak zannetmesinler." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious