Zenawi onuruna akşam yemeği

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi onuruna akşam yemeği verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki yemekte yaptığı konuşmada, Etiyopya'nın Afrika kıtasının gelişimine büyük katkıda bulunan bir ülke olduğuna işaret ederek, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Medeniyet birikimi, imparatorluk geçmişi, devlet geleneği ve kültürel mirasıyla Etiyopya'yı bölgesinde bir istikrar unsuru olarak gördüklerini kaydeden Erdoğan, bu ülkede yüzyıllardır farklı inançlara mensup insanların, barış ve karşılıklı hoşgörü içinde bir arada yaşamakta olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, büyük ve önemli bir kıta olan Afrika'daki gelişmeleri dikkatle izlediğini ifade eden Erdoğan, "Etiyopya, Afrika'ya açılımımızda önem verdiğimiz bir ülkedir" dedi.

Türkiye ile Etiyopya'nın, bölge ve dünya barışına katkıda bulunmayı arzuladığını ifade eden Erdoğan, "Uluslararası gündemin ön sıralarında yer alan Somali ve Sudan'daki son gelişmeler, Etiyopya'nın doğu Afrika'da barış ve istikrara yapabileceği katkıların önemini göstermektedir" diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin, sahip olunan potansiyelin gerisinde olduğuna işaret eden Erdoğan, Etiyopya'nın Türk iş adamlarının, doğu Afrika bölgesine açılmasında önemli bir kapı olmaya aday olduğunu kaydetti.

Başbakan Zenawi'nin ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerin hukuki çerçevesini tamamlayıcı yeni anlaşmaların imzalandığını belirten Erdoğan, bunların uygulanmasının, ikili ilişkilere katkıda bulunacağına inandığını belirtti.

Erdoğan bu çerçevede, 18-19 Ocak 2007 tarihlerinde yapılan Türkiye-Etiyopya 4. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın da son derece yararlı geçtiğini ifade ederek, Zenawi'nin Türkiye ziyareti sırasında kendisine eşlik eden iş adamı heyetinin yarın, İstanbul'da Türk iş adamlarıyla yapacağı görüşmelerin de bu alanda yeni gelişmelerin önünü açacağını kaydetti.

ETİYOPYA BAŞBAKANI ZENAWİ

Konuk Başbakan Zenawi de yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye ve Etiyopya arasındaki ilişkilerin tarihi geçmişi bulunduğunu belirterek, Erdoğan'ın 2005 yılında ülkesine yapmış olduğu ziyaretin ilişkilerin güçlendirilmesi bakımından bir kilometre taşı niteliğinde olduğunu, ziyaretin ardından ticari ve halklar arasındaki ilişkilerde gelişme kaydedildiğini söyledi.

Addis Ababa'da Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı dairesi açılmasının ve Türk Hava Yolları'nın (THY), Addis Ababa'ya başlattığı uçak seferlerinin bu gelişmeler arasında sayılabileceğini belirten Zenawi, Etiyopya'da yatırım yapmak isteyen iş adamlarını da güvenilir iş ortakları ve hükümetin beklediğini belirtti.

Etiyopya'nın, uluslararası ve bölgesel düzeyde, iki ülke arasında etkin işbirliğinden yana olduğunu söyleyen Zenawi, "Türk Hükümetinin 2005 yılını Afrika yılı ilan etmesini ve Afrika Birliği zirvesine katılımınızı, Afrika ve Türkiye arasındaki bağı güçlendirme isteğinizin bir işareti olarak görüyoruz. Etiyopya, Afrika ve Türkiye arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda yanınızda olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Ziyareti çerçevesinde Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile de bir araya gelen Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi, temaslarına yarın İstanbul'da devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious